Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2016 SA Masters Singles

Final

Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 14:00:00 11 JOHN ELLIS (GN) 5 VS FRANKIE LENDERS (CW) 3 4 9 FRANKIE LENDERS (CW) 3

Semis

Best of 15
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
10 May 11:30:00 7 PIETER RADEMEYER (EC) 1 VS JOHN ELLIS (GN) 5 4 8 JOHN ELLIS (GN) 5
10 May 11:30:00 9 FRANKIE LENDERS (CW) 3 VS PIET COLYN (GN) 8 5 FRANKIE LENDERS (CW) 3

Quarters

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 16:30:00 7 PIETER RADEMEYER (EC) 1 VS ZAINE KHAN (EG) 7 2 PIETER RADEMEYER (EC) 1
QF-2 16:30:00 5 JOHN ELLIS (GN) 5 VS GERT HIBBERT (WCR) 4 7 3 JOHN ELLIS (GN) 5
QF-3 16:30:00 4 FRANKIE LENDERS (CW) 3 VS DERICK BREYTENBACH (WCR) 7 5 FRANKIE LENDERS (CW) 3
QF-4 16:30:00 2 PIET COLYN (GN) VS SAVVA SAVVAKIS (EG) 7 3 PIET COLYN (GN)

16

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
16-1 14:40:00 5 PIETER RADEMEYER (EC) 1 VS CLIVE CAROLISSEN (WC) 6 3 PIETER RADEMEYER (EC) 1
16-2 14:40:00 4 MARK WILSNACH (WPCR) 9 VS ZAINE KHAN (EG) 5 6 ZAINE KHAN (EG)
16-3 14:40:00 3 JOHN ELLIS (GN) 5 VS ALAN COLLOP (WPCR) 12 6 4 JOHN ELLIS (GN) 5
16-4 14:40:00 1 JAMIEL ADAMS (EC) VS GERT HIBBERT (WCR) 4 3 6 GERT HIBBERT (WCR) 4
16-5 14:40:00 10 FRANKIE LENDERS (CW) 3 VS VINCE HALLIDAY (GN) 6 5 FRANKIE LENDERS (CW) 3
16-6 14:40:00 9 DERICK BREYTENBACH (WCR) VS COLIN MANEVELD (WPCR) 6 6 1 DERICK BREYTENBACH (WCR)
16-7 14:40:00 8 PIET COLYN (GN) VS HANNES OOSTHUIZEN (GN) 10 6 2 PIET COLYN (GN)
16-8 14:40:00 7 JOHAN JONCK (EC) VS SAVVA SAVVAKIS (EG) 5 6 SAVVA SAVVAKIS (EG)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
6 May 12:25:00 3 PIETER RADEMEYER (EC) 1 VS ENZO FERNANDES (GN) 5 3 PIETER RADEMEYER (EC) 1
6 May 12:25:00 4 JAN STRYDOM (MP) VS CLIVE CAROLISSEN (WC) 3 5 CLIVE CAROLISSEN (WC)
6 May 12:25:00 5 MARK WILSNACH (WPCR) 9 VS PHILLIP VAN DYK (WG) 5 3 MARK WILSNACH (WPCR) 9
6 May 12:25:00 1 ZAINE KHAN (EG) VS WAYNE ESAU (WPCR) 8 5 3 ZAINE KHAN (EG)
6 May 12:25:00 2 JOHN ELLIS (GN) 5 VS CHARLES POOLMAN (SDB) 5 1 JOHN ELLIS (GN) 5
6 May 12:25:00 7 IAN SINCLAIR (MP) VS ALAN COLLOP (WPCR) 12 3 5 ALAN COLLOP (WPCR) 12
6 May 12:25:00 8 CHARLES NOTHNAGEL (EG) VS JAMIEL ADAMS (EC) 4 5 JAMIEL ADAMS (EC)
6 May 12:25:00 9 SAKKIE POTGIETER (NWP) VS GERT HIBBERT (WCR) 4 1 5 GERT HIBBERT (WCR) 4
6 May 12:25:00 10 FRANKIE LENDERS (CW) 3 VS MIKE CANTERBURY (EC) 5 2 FRANKIE LENDERS (CW) 3
6 May 12:25:00 11 VINCE HALLIDAY (GN) VS ROBBIE GRACE (GN) 14 5 4 VINCE HALLIDAY (GN)
6 May 12:25:00 12 ALAN BROUDE (EG) 11 VS DERICK BREYTENBACH (WCR) 2 5 DERICK BREYTENBACH (WCR)
6 May 12:25:00 13 KEN PLENTY (SDB) VS COLIN MANEVELD (WPCR) 6 3 5 COLIN MANEVELD (WPCR) 6
6 May 12:25:00 14 JOHAN PELSER (GN) 7 VS PIET COLYN (GN) 1 5 PIET COLYN (GN)
6 May 12:25:00 15 GRAHAM ALLAN (EG) VS HANNES OOSTHUIZEN (GN) 10 3 5 HANNES OOSTHUIZEN (GN) 10
6 May 12:25:00 16 SHANE LAI WING (EC) 15 VS JOHAN JONCK (EC) 1 5 JOHAN JONCK (EC)
6 May 12:25:00 17 SAVVA SAVVAKIS (EG) VS JOHN MACAULAY (SDB) 5 3 SAVVA SAVVAKIS (EG)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
64-1 09:00:00 1 PIETER RADEMEYER (EC) 1 VS BENNIE EIMANN (GN) 5 4 PIETER RADEMEYER (EC) 1
64-2 09:00:00 2 ENZO FERNANDES (GN) VS SAGIE NAIDOO (KZN) 5 0 ENZO FERNANDES (GN)
64-3 09:00:00 3 FRANS VAN WYK (GN) VS JAN STRYDOM (MP) 2 5 JAN STRYDOM (MP)
64-4 09:00:00 4 CLIVE CAROLISSEN (WC) VS LEN VAN NIEUWENHUIZEN (GN) 16 5 0 CLIVE CAROLISSEN (WC)
64-5 09:00:00 5 MARK WILSNACH (WPCR) 9 VS DIRK VAN DER NEST (WG) 5 1 MARK WILSNACH (WPCR) 9
64-6 09:00:00 6 VERNON MALLEY (BOL) VS PHILLIP VAN DYK (WG) 3 5 PHILLIP VAN DYK (WG)
64-7 09:00:00 7 WALTER HOW (WPCR) VS ZAINE KHAN (EG) 1 5 ZAINE KHAN (EG)
64-8 09:00:00 8 RICHARD LE ROUX (WPCR) VS WAYNE ESAU (WPCR) 8 2 5 WAYNE ESAU (WPCR) 8
64-9 09:00:00 9 JOHN ELLIS (GN) 5 VS MOOS WILLIAMS (BOL) 5 1 JOHN ELLIS (GN) 5
64-10 09:00:00 10 NIELEN PIENAAR (NWP) VS CHARLES POOLMAN (SDB) 2 5 CHARLES POOLMAN (SDB)
64-11 09:00:00 11 IAN SINCLAIR (MP) VS JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 5 3 IAN SINCLAIR (MP)
64-12 09:00:00 12 ANDRE VAN DEN BERG (MP) VS ALAN COLLOP (WPCR) 12 0 5 ALAN COLLOP (WPCR) 12
64-13 09:00:00 13 HEIN VAN STADEN (WPCR) 13 VS CHARLES NOTHNAGEL (EG) 3 5 CHARLES NOTHNAGEL (EG)
64-14 09:00:00 14 PAUL JACOBS (WG) VS JAMIEL ADAMS (EC) 2 5 JAMIEL ADAMS (EC)
64-15 09:00:00 15 SAKKIE POTGIETER (NWP) VS YUSUF VAN WYK (WG) 5 4 SAKKIE POTGIETER (NWP)
64-16 09:00:00 16 RUDY JANSSEN (MP) VS GERT HIBBERT (WCR) 4 3 5 GERT HIBBERT (WCR) 4
64-17 10:30:00 1 FRANKIE LENDERS (CW) 3 VS CHRIS VERMEULEN (SDB) 5 1 FRANKIE LENDERS (CW) 3
64-18 10:30:00 2 MIKE CANTERBURY (EC) VS ANDRE BIRKENSTOCK (GN) 5 3 MIKE CANTERBURY (EC)
64-19 10:30:00 3 MARCO BENDER (MP) VS VINCE HALLIDAY (GN) 3 5 VINCE HALLIDAY (GN)
64-20 10:30:00 4 LEON HART (GN) VS ROBBIE GRACE (GN) 14 3 5 ROBBIE GRACE (GN) 14
64-21 10:30:00 5 ALAN BROUDE (EG) 11 VS EBRAHIM KROTZ (WP) 5 4 ALAN BROUDE (EG) 11
64-22 10:30:00 6 DERICK BREYTENBACH (WCR) VS WESSIE VAN DER MERWE (GN) 5 1 DERICK BREYTENBACH (WCR)
64-23 10:30:00 7 DANIE VAN DER NEST (EG) VS KEN PLENTY (SDB) 2 5 KEN PLENTY (SDB)
64-24 10:30:00 8 GARY DU PLESSIS (SG) VS COLIN MANEVELD (WPCR) 6 3 5 COLIN MANEVELD (WPCR) 6
64-25 10:30:00 9 JOHAN PELSER (GN) 7 VS EBRAHIEM BAADJIES (WC) 5 1 JOHAN PELSER (GN) 7
64-26 10:30:00 10 ROY SAGE (GN) VS PIET COLYN (GN) 1 5 PIET COLYN (GN)
64-27 10:30:00 11 GRAHAM ALLAN (EG) VS KOBUS JONCK (GN) 5 2 GRAHAM ALLAN (EG)
64-28 10:30:00 12 ANDRIES VAN TONDER (EG) VS HANNES OOSTHUIZEN (GN) 10 2 5 HANNES OOSTHUIZEN (GN) 10
64-29 10:30:00 13 SHANE LAI WING (EC) 15 VS GLEN STEYN (BOL) 5 4 SHANE LAI WING (EC) 15
64-30 10:30:00 14 JAKES VAN ZEGEN (GN) VS JOHAN JONCK (EC) 3 5 JOHAN JONCK (EC)
64-31 10:30:00 15 SHAHEED BASADIEN (WCR) VS SAVVA SAVVAKIS (EG) 2 5 SAVVA SAVVAKIS (EG)
64-32 10:30:00 16 JOHN MACAULAY (SDB) VS TONY DU PREEZ (EC) 2 5 0 JOHN MACAULAY (SDB)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
4 May 13:30:00 1 ENZO FERNANDES (GN) VS DAVID HENDRICKS (BOL) 4 0 ENZO FERNANDES (GN)
4 May 13:30:00 2 BENNIE EIMANN (GN) VS ERROL PURSAN (KZN) 4 2 BENNIE EIMANN (GN)
4 May 13:30:00 3 FRANS VAN WYK (GN) VS RALF KLOPPING (GN) 4 3 FRANS VAN WYK (GN)
4 May 13:30:00 4 HENNIE KOTZE (EG) VS SAGIE NAIDOO (KZN) 0 4 SAGIE NAIDOO (KZN)
4 May 13:30:00 5 CLIVE CAROLISSEN (WC) VS KOBUS JANSEN (GN) 4 2 CLIVE CAROLISSEN (WC)
4 May 13:30:00 6 PIETER STEYN (GN) VS JAN STRYDOM (MP) 2 4 JAN STRYDOM (MP)
4 May 13:30:00 7 VERNON MALLEY (BOL) VS PAT PIETERSE (CBOL) 4 0 VERNON MALLEY (BOL)
4 May 13:30:00 8 BEN LUDICK (CW) VS DIRK VAN DER NEST (WG) 2 4 DIRK VAN DER NEST (WG)
4 May 13:30:00 9 ANDRE BEYERS (SDB) VS WALTER HOW (WPCR) 3 4 WALTER HOW (WPCR)
4 May 13:30:00 10 ANDREW FISHER (MP) VS PHILLIP VAN DYK (WG) 1 4 PHILLIP VAN DYK (WG)
4 May 13:30:00 11 RICHARD LE ROUX (WPCR) VS GRAHAM STEENBERG (WP) 4 2 RICHARD LE ROUX (WPCR)
4 May 13:30:00 12 ZAINE KHAN (EG) VS JOHAN VENTER (WG) 4 2 ZAINE KHAN (EG)
4 May 13:30:00 13 NIELEN PIENAAR (NWP) VS ROY GOVENDER (KZN) 4 1 NIELEN PIENAAR (NWP)
4 May 13:30:00 14 AUBREY JOHNS (WP) VS MOOS WILLIAMS (BOL) 1 4 MOOS WILLIAMS (BOL)
4 May 13:30:00 15 IAN SINCLAIR (MP) VS WILLIE JOOSTE (MP) 4 2 IAN SINCLAIR (MP)
4 May 13:30:00 16 CHARLES POOLMAN (SDB) VS NAZEEM ACHMAT (WC) 4 1 CHARLES POOLMAN (SDB)
4 May 13:30:00 17 NEVILLE DAVIDS (NWP) VS ANDRE VAN DEN BERG (MP) 3 4 ANDRE VAN DEN BERG (MP)
4 May 13:30:00 18 JR STOLTZ (MP) VS JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 1 4 JOHAN VAN NIEKERK (NWP)
4 May 13:30:00 19 PAUL JACOBS (WG) VS PIETER MARAIS (WPCR) 4 2 PAUL JACOBS (WG)
4 May 13:30:00 20 CHARLES NOTHNAGEL (EG) VS RONNIE SEPTEMBER (EC) 4 2 CHARLES NOTHNAGEL (EG)
4 May 13:30:00 21 COENIE STOLTZ (GN) VS SAKKIE POTGIETER (NWP) 1 4 SAKKIE POTGIETER (NWP)
4 May 13:30:00 22 ROY SMITH (WPCR) VS JAMIEL ADAMS (EC) 2 4 JAMIEL ADAMS (EC)
4 May 13:30:00 23 RUDY JANSSEN (MP) VS AVEROL BOOYSEN (EC) 4 1 RUDY JANSSEN (MP)
4 May 13:30:00 24 ALBERT OCTOBER (CW) VS YUSUF VAN WYK (WG) 0 4 YUSUF VAN WYK (WG)
4 May 14:45:00 1 MIKE CANTERBURY (EC) VS BASIL KING (KZN) 4 1 MIKE CANTERBURY (EC)
4 May 14:45:00 2 CHRIS VERMEULEN (SDB) VS LOUIS VAN NIEKERK (WG) 4 1 CHRIS VERMEULEN (SDB)
4 May 14:45:00 3 MARCO BENDER (MP) VS BRUCE CILLIERS (EG) 4 1 MARCO BENDER (MP)
4 May 14:45:00 4 ANDRE BIRKENSTOCK (GN) VS ERIC BONTHUYS (EC) 4 0 ANDRE BIRKENSTOCK (GN)
4 May 14:45:00 5 LEON HART (GN) VS JOE HAARHOFF (MP) 4 1 LEON HART (GN)
4 May 14:45:00 6 PIET MALAN (WG) VS VINCE HALLIDAY (GN) 0 4 VINCE HALLIDAY (GN)
4 May 14:45:00 7 DANIE VAN ZYL (WCR) VS DERICK BREYTENBACH (WCR) 1 4 DERICK BREYTENBACH (WCR)
4 May 14:45:00 8 PIET BARNARD (WG) VS EBRAHIM KROTZ (WP) 1 4 EBRAHIM KROTZ (WP)
4 May 14:45:00 9 DANIE VAN DER NEST (EG) VS EDWIN WEYERS (GN) 4 2 DANIE VAN DER NEST (EG)
4 May 14:45:00 10 SIMON ARENDSE (WP) VS WESSIE VAN DER MERWE (GN) 2 4 WESSIE VAN DER MERWE (GN)
4 May 14:45:00 11 ANDREW STORBECK (WG) VS GARY DU PLESSIS (SG) 3 4 GARY DU PLESSIS (SG)
4 May 14:45:00 12 HENDRY HOLDER (EG) VS KEN PLENTY (SDB) 1 4 KEN PLENTY (SDB)
4 May 14:45:00 13 ROY SAGE (GN) VS ATHOLL MANAS (BOL) 4 3 ROY SAGE (GN)
4 May 14:45:00 14 JOHAN LE ROUX (MP) VS EBRAHIEM BAADJIES (WC) 2 4 EBRAHIEM BAADJIES (WC)
4 May 14:45:00 15 CLAUDIUS COAKLEY (GN) VS GRAHAM ALLAN (EG) 3 4 GRAHAM ALLAN (EG)
4 May 14:45:00 16 ELDO MARAIS (WPCR) VS PIET COLYN (GN) 0 4 PIET COLYN (GN)
4 May 14:45:00 17 PIETER STEVEN (WP) VS ANDRIES VAN TONDER (EG) 0 4 ANDRIES VAN TONDER (EG)
4 May 14:45:00 18 KOBUS JONCK (GN) VS SCHALK BURGER (WPCR) 4 1 KOBUS JONCK (GN)
4 May 14:45:00 19 JAKES VAN ZEGEN (GN) VS PUMZILE SOKANYILE (WP) 4 3 JAKES VAN ZEGEN (GN)
4 May 14:45:00 20 GLEN STEYN (BOL) VS DANIE SWART (WCR) 4 3 GLEN STEYN (BOL)
4 May 14:45:00 21 JOHANNES VAN TONDER (WPCR) VS SHAHEED BASADIEN (WCR) 0 4 SHAHEED BASADIEN (WCR)
4 May 14:45:00 22 JOHAN JONCK (EC) VS ROYSTON MCQUIRE (WP) 4 1 JOHAN JONCK (EC)
4 May 14:45:00 23 JOHN MACAULAY (SDB) VS JOHN MORGAN (WPCR) 4 1 JOHN MACAULAY (SDB)
4 May 14:45:00 24 LIONEL HEWITT (EG) VS SAVVA SAVVAKIS (EG) 2 4 SAVVA SAVVAKIS (EG)

256 (192)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3 May 18:30:00 1 ROWAN JANTJIES (BOL) VS BRUCE CILLIERS (EG) 1 4 BRUCE CILLIERS (EG)
3 May 18:30:00 2 ERIC BONTHUYS (EC) VS ANTON SMITH (EC) 4 1 ERIC BONTHUYS (EC)
3 May 18:30:00 3 ANTOINTTE WINDERBACH (MP) VS JOE HAARHOFF (MP) 3 4 JOE HAARHOFF (MP)
3 May 18:30:00 4 REGGIE JASPER (WPCR) VS VINCE HALLIDAY (GN) 1 4 VINCE HALLIDAY (GN)
3 May 18:30:00 5 TERENCE CLAASEN (CW) VS DERICK BREYTENBACH (WCR) 2 4 DERICK BREYTENBACH (WCR)
3 May 18:30:00 6 EDMUND LEWIS (BOL) VS EBRAHIM KROTZ (WP) 0 4 EBRAHIM KROTZ (WP)
3 May 18:30:00 7 CHRIS BRITS (NWP) VS EDWIN WEYERS (GN) 1 4 EDWIN WEYERS (GN)
3 May 18:30:00 8 ZAIN JAPPIER (WP) VS WESSIE VAN DER MERWE (GN) 3 4 WESSIE VAN DER MERWE (GN)
3 May 18:30:00 9 PIERRE WALTERS (WG) VS GARY DU PLESSIS (SG) 1 4 GARY DU PLESSIS (SG)
3 May 18:30:00 10 KEN PLENTY (SDB) VS MERVIN MARTIN (CW) 4 2 KEN PLENTY (SDB)
3 May 18:30:00 11 PAUL EAGLETON (EC) VS ATHOLL MANAS (BOL) 1 4 ATHOLL MANAS (BOL)
3 May 18:30:00 12 GLENN WISEMAN (WPCR) VS EBRAHIEM BAADJIES (WC) 3 4 EBRAHIEM BAADJIES (WC)
3 May 18:30:00 13 MARCEL DE RIDDER (WPCR) VS GRAHAM ALLAN (EG) 3 4 GRAHAM ALLAN (EG)
3 May 18:30:00 14 PIET COLYN (GN) VS YUSUF SYLVESTER (WP) 4 2 PIET COLYN (GN)
3 May 18:30:00 15 THYS GREEFF (MP) VS ANDRIES VAN TONDER (EG) 0 4 ANDRIES VAN TONDER (EG)
3 May 18:30:00 16 SCHALK BURGER (WPCR) VS COLLIN CATO (MP) 4 3 SCHALK BURGER (WPCR)
3 May 18:30:00 17 JOHAN LEVENS (BOL) VS PUMZILE SOKANYILE (WP) 1 4 PUMZILE SOKANYILE (WP)
3 May 18:30:00 18 CHRISTO REYNEKE (MP) VS DANIE SWART (WCR) 1 4 DANIE SWART (WCR)
3 May 18:30:00 19 RICARDO WHITTAKER (WC) VS SHAHEED BASADIEN (WCR) 2 4 SHAHEED BASADIEN (WCR)
3 May 18:30:00 20 ROYSTON MCQUIRE (WP) VS RUSSEL FISHER (MP) 4 3 ROYSTON MCQUIRE (WP)
3 May 18:30:00 21 BASSIER BIRCH (WP) VS JOHN MORGAN (WPCR) 1 4 JOHN MORGAN (WPCR)
3 May 18:30:00 22 DEON VAN ZYL (EC) VS SAVVA SAVVAKIS (EG) 1 4 SAVVA SAVVAKIS (EG)