Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2016 SA Under 23 8-Ball Pool Championships - Single Draw

Final

Best of 17
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 13:00:00 14 AYABONGA MGOBAZA (OVB) VS LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) 4 9 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)

Semis

Best of 15
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
42650 11:00:00 11 AYABONGA MGOBAZA (OVB) VS TSEPHO JAMA (MP) 8 6 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
42650 11:00:00 8 CAMERON THOPS (IKP) VS LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) 3 8 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)

Quarters

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
42649 18:30:00 1 XABA NTLAKANIPO (OVB) VS AYABONGA MGOBAZA (OVB) 5 7 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
42649 18:30:00 11 TSEPHO JAMA (MP) VS AUSTIN JACOBS (CW) 7 6 TSEPHO JAMA (MP)
42649 18:30:00 4 SIVENATHI MTSI (OVB) VS CAMERON THOPS (IKP) 2 7 CAMERON THOPS (IKP)
42649 18:30:00 7 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) VS SHAKIER GORDON (IKP) 7 4 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)

16

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
42649 16:30:00 1 ADAM NEL (MP) VS XABA NTLAKANIPO (OVB) 5 6 XABA NTLAKANIPO (OVB)
42649 16:30:00 3 AYABONGA MGOBAZA (OVB) VS LEOHLA TSEPELANG (OVB) 6 3 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
42649 16:30:00 5 CRHISTOPHER LEWIS (IKP) VS TSEPHO JAMA (MP) 1 6 TSEPHO JAMA (MP)
42649 16:30:00 7 AUSTIN JACOBS (CW) VS BIANCA STERLEY (EG) 6 1 AUSTIN JACOBS (CW)
42649 16:30:00 9 SIVENATHI MTSI (OVB) VS MANDI MENTE (MP) 6 4 SIVENATHI MTSI (OVB)
42649 16:30:00 11 BRENDON CHETTY (MP) VS CAMERON THOPS (IKP) 4 6 CAMERON THOPS (IKP)
42649 16:30:00 13 JD BARNARD (GN) VS LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) 1 6 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)
42649 16:30:00 15 SHAKIER GORDON (IKP) VS KEVIN MARTIN (IKP) 6 5 SHAKIER GORDON (IKP)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
6 Oct 11:30:00 1 ERNEST TARIN (CW) VS ADAM NEL (MP) 1 5 ADAM NEL (MP)
6 Oct 11:30:00 2 MICHAEL DIX-PEEK (SDB) VS XABA NTLAKANIPO (OVB) 0 5 XABA NTLAKANIPO (OVB)
6 Oct 11:30:00 3 WIAN ERASMUS (GN) VS AYABONGA MGOBAZA (OVB) 3 5 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
6 Oct 11:30:00 4 RUSSEL PITCHER (NWP) VS LEOHLA TSEPELANG (OVB) 1 5 LEOHLA TSEPELANG (OVB)
6 Oct 11:30:00 5 CRHISTOPHER LEWIS (IKP) VS LOLLA VAN DER MERWE (NWP) 5 4 CRHISTOPHER LEWIS (IKP)
6 Oct 11:30:00 6 ASHLEY WRIGHT (IKP) VS TSEPHO JAMA (MP) 3 5 TSEPHO JAMA (MP)
6 Oct 11:30:00 7 AUSTIN JACOBS (CW) VS NANTES VERMEULEN (EG) 5 2 AUSTIN JACOBS (CW)
6 Oct 11:30:00 8 BIANCA STERLEY (EG) VS DYLAN HECHTER (NWP) 5 2 BIANCA STERLEY (EG)
6 Oct 11:30:00 9 ROBERT MENYATSO (SDB) VS SIVENATHI MTSI (OVB) 3 5 SIVENATHI MTSI (OVB)
6 Oct 11:30:00 10 NSOVO MATHONSI (MP) VS MANDI MENTE (MP) 2 5 MANDI MENTE (MP)
6 Oct 11:30:00 11 YONELA MDABULI (CW) VS BRENDON CHETTY (MP) 1 5 BRENDON CHETTY (MP)
6 Oct 11:30:00 12 DAVID SAUNDERS (SDB) VS CAMERON THOPS (IKP) 2 5 CAMERON THOPS (IKP)
6 Oct 11:30:00 13 JD BARNARD (GN) VS FRANCO LOUWRENS (GN) 5 4 JD BARNARD (GN)
6 Oct 11:30:00 14 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) VS SIPHAMAMDLA BULAIYA (OVB) 5 0 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)
6 Oct 11:30:00 15 KATLEGO MAHLANYA (EG) VS SHAKIER GORDON (IKP) 1 5 SHAKIER GORDON (IKP)
6 Oct 11:30:00 16 RIO ZWARTS (WG) VS KEVIN MARTIN (IKP) 1 5 KEVIN MARTIN (IKP)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
5 Oct 17:00:00 1 INNES VAN DER MERWE (NWP) VS ERNEST TARIN (CW) 0 5 ERNEST TARIN (CW)
5 Oct 17:00:00 2 KEVIN HECHTER (NWP) VS MICHAEL DIX-PEEK (SDB) 1 5 MICHAEL DIX-PEEK (SDB)
5 Oct 17:00:00 3 WIAN ERASMUS (GN) VS LIZANNE COETZEE (GN) 5 4 WIAN ERASMUS (GN)
5 Oct 17:00:00 4 AVUYILE SINANI (CW) VS RUSSEL PITCHER (NWP) 4 5 RUSSEL PITCHER (NWP)
5 Oct 17:00:00 5 CRHISTOPHER LEWIS (IKP) VS SANDI NYATHELA (OVB) 5 3 CRHISTOPHER LEWIS (IKP)
5 Oct 17:00:00 6 ASHLEY WRIGHT (IKP) VS MALCOLM DANIELS (CW) 5 1 ASHLEY WRIGHT (IKP)
5 Oct 17:00:00 7 ASHLEY DANIELS (CW) VS AUSTIN JACOBS (CW) 2 5 AUSTIN JACOBS (CW)
5 Oct 17:00:00 8 BIANCA STERLEY (EG) VS CHRISTIANO SOLOMONS (CW) 5 2 BIANCA STERLEY (EG)
5 Oct 17:00:00 9 AMANDRE ERASMUS (GN) VS ROBERT MENYATSO (SDB) 1 5 ROBERT MENYATSO (SDB)
5 Oct 17:00:00 10 DYLAN DE BEER (WG) VS NSOVO MATHONSI (MP) 0 5 NSOVO MATHONSI (MP)
5 Oct 17:00:00 11 MICHAEL ORMOND (WG) VS YONELA MDABULI (CW) 2 5 YONELA MDABULI (CW)
5 Oct 17:00:00 12 DWAYNE ROSSOUW (SDB) VS DAVID SAUNDERS (SDB) 4 5 DAVID SAUNDERS (SDB)
5 Oct 17:00:00 13 JAN VENTER (SDB) VS JD BARNARD (GN) 2 5 JD BARNARD (GN)
5 Oct 17:00:00 14 BRUCE TRUTER (GN) VS LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB) 0 5 LEPHALLO RAMOTSAMAI (OVB)
5 Oct 17:00:00 15 KATLEGO MAHLANYA (EG) VS MATTHEW STORBECK (WG) 5 2 KATLEGO MAHLANYA (EG)
5 Oct 17:00:00 16 RIO ZWARTS (WG) VS TYRON BASTIAAN (CW) 5 4 RIO ZWARTS (WG)
5 Oct 18:30:00 1 ADAM NEL (MP) VS DWAYNE DU PLESSIS (GN) 5 4 ADAM NEL (MP)
5 Oct 18:30:00 2 XABA NTLAKANIPO (OVB) VS MARLON LEVENDAL (IKP) 5 3 XABA NTLAKANIPO (OVB)
5 Oct 18:30:00 3 VIRGIL CAROLUS (CW) VS AYABONGA MGOBAZA (OVB) 4 5 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
5 Oct 18:30:00 4 KIRK ORANGE (IKP) VS LEOHLA TSEPELANG (OVB) 1 5 LEOHLA TSEPELANG (OVB)
5 Oct 18:30:00 5 MIQUEL REBELO (WG) VS LOLLA VAN DER MERWE (NWP) 3 5 LOLLA VAN DER MERWE (NWP)
5 Oct 18:30:00 6 CALVIN JOHNSON (CW) VS TSEPHO JAMA (MP) 3 5 TSEPHO JAMA (MP)
5 Oct 18:30:00 7 SIYABONGA MAPIYEYE (MP) VS NANTES VERMEULEN (EG) 1 5 NANTES VERMEULEN (EG)
5 Oct 18:30:00 8 JULIAN LAUNSPACH (MP) VS DYLAN HECHTER (NWP) 1 5 DYLAN HECHTER (NWP)
5 Oct 18:30:00 9 SIVENATHI MTSI (OVB) VS TRAINEE BEZUIDENHOUT (CW) 5 2 SIVENATHI MTSI (OVB)
5 Oct 18:30:00 10 ARMAND BOUWER (NWP) VS MANDI MENTE (MP) 0 5 MANDI MENTE (MP)
5 Oct 18:30:00 11 KYLE JONKERS (MP) VS BRENDON CHETTY (MP) 3 5 BRENDON CHETTY (MP)
5 Oct 18:30:00 12 JAN-BRINK LOMBARD (GN) VS CAMERON THOPS (IKP) 1 5 CAMERON THOPS (IKP)
5 Oct 18:30:00 13 SIYABONGA COTA (MP) VS FRANCO LOUWRENS (GN) 2 5 FRANCO LOUWRENS (GN)
5 Oct 18:30:00 14 LELETHU DESEMELA (CW) VS SIPHAMAMDLA BULAIYA (OVB) 4 5 SIPHAMAMDLA BULAIYA (OVB)
5 Oct 18:30:00 15 SHAKIER GORDON (IKP) VS RA'EES CAMBEE (WG) 5 0 SHAKIER GORDON (IKP)
5 Oct 18:30:00 16 JENEWIN MAY (CW) VS KEVIN MARTIN (IKP) 2 5 KEVIN MARTIN (IKP)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
5 Oct 16:00:00 1 TYRON BASTIAAN (CW) VS KERSTEN GERTSE (CW) 4 0 TYRON BASTIAAN (CW)
5 Oct 16:00:00 2 DWAYNE DU PLESSIS (GN) VS LIANO NELSON (IKP) 4 0 DWAYNE DU PLESSIS (GN)
5 Oct 16:00:00 3 WERNER VILJOEN (NWP) VS MARLON LEVENDAL (IKP) 0 4 MARLON LEVENDAL (IKP)
5 Oct 16:00:00 4 AYABONGA MGOBAZA (OVB) VS LUKE DEYCE (CW) 4 3 AYABONGA MGOBAZA (OVB)
5 Oct 16:00:00 5 LEOHLA TSEPELANG (OVB) VS ETIENNE SLIPPERS (SDB) 4 0 LEOHLA TSEPELANG (OVB)
5 Oct 16:00:00 6 SHI-AAN BARNARD (NWP) VS LOLLA VAN DER MERWE (NWP) 3 4 LOLLA VAN DER MERWE (NWP)
5 Oct 16:00:00 7 TSEPHO JAMA (MP) VS MICHAEL GREY (WG) 4 1 TSEPHO JAMA (MP)
5 Oct 16:00:00 8 JACO PRETORIUS (MP) VS NANTES VERMEULEN (EG) 3 4 NANTES VERMEULEN (EG)
5 Oct 16:00:00 9 DYLAN HECHTER (NWP) VS JOHAN ENGELBRECHT (SDB) 4 2 DYLAN HECHTER (NWP)
5 Oct 16:00:00 10 JEANDRE JOSEPH (CW) VS TRAINEE BEZUIDENHOUT (CW) 0 4 TRAINEE BEZUIDENHOUT (CW)
5 Oct 16:00:00 11 DANIEL FOURIE (EG) VS MANDI MENTE (MP) 2 4 MANDI MENTE (MP)
5 Oct 16:00:00 12 BRENDON CHETTY (MP) VS ANDRE MARTIN (CW) 4 1 BRENDON CHETTY (MP)
5 Oct 16:00:00 13 NICOLE VAN NIEUWENHUIZEN (GN) VS CAMERON THOPS (IKP) 2 4 CAMERON THOPS (IKP)
5 Oct 16:00:00 14 FRANCO LOUWRENS (GN) VS TAAHIR BUCKENJOHN (IKP) 4 2 FRANCO LOUWRENS (GN)
5 Oct 16:00:00 15 JOHNNY VAN WYK (NWP) VS SIPHAMAMDLA BULAIYA (OVB) 0 4 SIPHAMAMDLA BULAIYA (OVB)
5 Oct 16:00:00 16 RA'EES CAMBEE (WG) VS MICHAEL HARRIS (WG) 4 1 RA'EES CAMBEE (WG)
5 Oct 16:00:00 17 ARNARDO JONKERS (CW) VS KEVIN MARTIN (IKP) 0 4 KEVIN MARTIN (IKP)