Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2017 SA Masters 8-Ball Pool Championships - Doubles Draw

Final

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 11:00:00 10 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 1 4 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)

Semis

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
4 May 19:30:00 4 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) VS NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP) 3 1 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN)
4 May 19:30:00 16 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 2 3 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)

Quarters

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
4 May 17:45:00 4 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC) VS BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) 1 3 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN)
4 May 17:45:00 16 PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC) VS NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP) 1 3 NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP)
4 May 17:45:00 22 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL) VS BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG) 3 0 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL)
4 May 17:45:00 28 ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 1 3 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)

16

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
16-1 21:30:00 1 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC) VS SPIDER NOTHNAGEL AND SCHALK BURGER (OVB) 3 2 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC)
16-2 21:30:00 2 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) VS RICARDO DE ANDRADE AND GAVIN MYBURGH (EC) 3 2 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN)
16-3 21:30:00 3 JUNAID PETERS AND EBRAHIM KROTZ (WP) VS PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC) 1 3 PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC)
16-4 21:30:00 4 HENNIE KOTZE AND DANIE VAN DER NEST (EG) VS NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP) 2 3 NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP)
16-5 21:30:00 5 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL) VS ROY GOVENDER AND HENRY MOSES (KZN) 3 1 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL)
16-6 21:30:00 6 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG) VS BENNIE EIMAN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) 6 1 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG)
16-7 21:30:00 7 ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP) VS ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG) 0 3 ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG)
16-8 21:30:00 8 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) VS MARK WILSNACH AND VAUGHAN RICHARDS (OVB) 3 0 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)

32

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3 May 19:45:00 1 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC) VS GEORGE COKAYNE AND LEON HART (GN) 3 0 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC)
3 May 19:45:00 2 COBUS VAN DER SCHYFF AND THYS GREEFF (MP) VS SPIDER NOTHNAGEL AND SCHALK BURGER (OVB) 0 3 SPIDER NOTHNAGEL AND SCHALK BURGER (OVB)
3 May 19:45:00 3 RIAAN NEL AND LILIAN WALTERS (WG) VS BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) 0 3 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN)
3 May 19:45:00 4 RICARDO DE ANDRADE AND GAVIN MYBURGH (EC) VS DAVID HENDRICKS AND MOOS WILLIAMS (BOL) 3 2 RICARDO DE ANDRADE AND GAVIN MYBURGH (EC)
3 May 19:45:00 5 JUNAID PETERS AND EBRAHIM KROTZ (WP) VS CHRISTOPHER AROGERSON AND WENDELL FICK (SG) 3 2 JUNAID PETERS AND EBRAHIM KROTZ (WP)
3 May 19:45:00 6 PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC) VS GERT HIBBERT AND DEREK BREYTENBACH (WCR) 3 1 PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC)
3 May 19:45:00 7 HENNIE KOTZE AND DANIE VAN DER NEST (EG) VS MARK NEVETT AND DIRK VAN DER NEST (EG) 3 2 HENNIE KOTZE AND DANIE VAN DER NEST (EG)
3 May 19:45:00 8 ROBBIE GRACE AND ENZO FERNANDES (GN) VS NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP) 1 3 NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP)
3 May 19:45:00 9 SAKKIE POTGIETER AND MONTE MEYER (NWP) VS EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL) 1 3 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL)
3 May 19:45:00 10 NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP) VS ROY GOVENDER AND HENRY MOSES (KZN) 1 3 ROY GOVENDER AND HENRY MOSES (KZN)
3 May 19:45:00 11 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG) VS JOHN ELLIS AND VINCENT HALLIDAY (GN) 3 2 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG)
3 May 19:45:00 12 ROY SAGE AND HANNES OOSTHUIZEN (GN) VS BENNIE EIMAN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) 2 3 BENNIE EIMAN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN)
3 May 19:45:00 13 ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP) VS DANIE SWART AND GRANT COETZEE (CW) 3 1 ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP)
3 May 19:45:00 14 LIONAL HEWITT AND CALIE BEIROWSKI (EG) VS ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG) 0 3 ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG)
3 May 19:45:00 15 CRAIG CURTIS AND HENDRIK NEL (GN) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 0 3 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)
3 May 19:45:00 16 KOBUS JANSEN AND LEN VAN NIEUWENHUIZEN (GN) VS MARK WILSNACH AND VAUGHAN RICHARDS (OVB) 2 3 MARK WILSNACH AND VAUGHAN RICHARDS (OVB)

64

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3May 19:45:00 1 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC) VS COLIN CATO AND RUSSEL FISHER (MP) 3 1 AVEROL BOOYSEN AND SHANE LAI WING (EC)
3May 19:45:00 2 DEON NELL AND PAUL EAGLETON (EC) VS GEORGE COKAYNE AND LEON HART (GN) 1 3 GEORGE COKAYNE AND LEON HART (GN)
3May 19:45:00 3 COBUS VAN DER SCHYFF AND THYS GREEFF (MP) VS PIET BARNARD AND LOUIS VAN NIEKERK (WG) 3 0 COBUS VAN DER SCHYFF AND THYS GREEFF (MP)
3May 19:45:00 4 SPIDER NOTHNAGEL AND SCHALK BURGER (OVB) VS DRIES VAN TONDER AND ANDRE HOLDER (EG) 3 1 SPIDER NOTHNAGEL AND SCHALK BURGER (OVB)
3May 19:45:00 5 BRIAN ALEXANDER AND KEN INGGS (GN) VS RIAAN NEL AND LILIAN WALTERS (WG) 2 3 RIAAN NEL AND LILIAN WALTERS (WG)
3May 19:45:00 6 ROY SMITH AND CLIFFORD VAN VEEN (OVB) VS BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN) 0 3 BASIL KING AND COLIN NAIDOO (KZN)
3May 19:45:00 7 RICARDO DE ANDRADE AND GAVIN MYBURGH (EC) VS ELDO MARAIS AND PETER MARAIS (OVB) 3 1 RICARDO DE ANDRADE AND GAVIN MYBURGH (EC)
3May 19:45:00 8 PIERRE WALTERS AND HARRY THERON (WG) VS DAVID HENDRICKS AND MOOS WILLIAMS (BOL) 2 3 DAVID HENDRICKS AND MOOS WILLIAMS (BOL)
3May 19:45:00 9 CHRISTIAAN SWANEPOEL AND SELVIN MOODLEY (KZN) VS JUNAID PETERS AND EBRAHIM KROTZ (WP) 2 3 JUNAID PETERS AND EBRAHIM KROTZ (WP)
3May 19:45:00 10 CHRISTOPHER AROGERSON AND WENDELL FICK (SG) VS JR STOLTZ AND CHRISTO REYNEKE (MP) 3 2 CHRISTOPHER AROGERSON AND WENDELL FICK (SG)
3May 19:45:00 11 AUDREY COETZEE AND SIVA PERUMAL (SDB) VS PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC) 0 3 PIETER RADEMEYER AND ANTHONY LATOLA (EC)
3May 19:45:00 12 ERROL PURSAN AND ALLEN NOBLE (KZN) VS GERT HIBBERT AND DEREK BREYTENBACH (WCR) 0 3 GERT HIBBERT AND DEREK BREYTENBACH (WCR)
3May 19:45:00 13 HENNIE KOTZE AND DANIE VAN DER NEST (EG) VS RIEDWAAN MARSHMAN AND LOUWRENS STERLEY (WG) 3 2 HENNIE KOTZE AND DANIE VAN DER NEST (EG)
3May 19:45:00 14 MARK NEVETT AND DIRK VAN DER NEST (EG) VS GLENN WISEMAN AND JOHN MORGAN (OVB) 3 0 MARK NEVETT AND DIRK VAN DER NEST (EG)
3May 19:45:00 15 ANDRE BIRKENSTOCK AND PIET STEYN (GN) VS ROBBIE GRACE AND ENZO FERNANDES (GN) 0 3 ROBBIE GRACE AND ENZO FERNANDES (GN)
3May 19:45:00 16 PHILLIP VAN DYK AND ANDRE ERASMUS (WG) VS NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP) 1 3 NIELEN PIENAAR AND ANTONE MAKOANYANE (NWP)
3May 19:45:00 1 SAKKIE POTGIETER AND MONTE MEYER (NWP) VS MARK SNYDERS AND VERNON MOLLY (WC) 3 0 SAKKIE POTGIETER AND MONTE MEYER (NWP)
3May 19:45:00 2 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL) VS KEN PLENTY AND CHRIS VERMEULEN (SDB) 3 1 EDMUND LEWIS AND ROWAN JANTJIES (BOL)
3May 19:45:00 3 SEDICK ADAMS AN GAVIN MULLER (WC) VS NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 2 3 NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP)
3May 19:45:00 4 ROY GOVENDER AND HENRY MOSES (KZN) VS JAKES VAN ZEGEN AND DEON VAN DER WALT (GN) 3 2 ROY GOVENDER AND HENRY MOSES (KZN)
3May 19:45:00 5 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG) VS THEMBA MOILWA AND MARK OPPERMAN (SG) 3 2 BRUCE CILLIERS AND ZAINE KHAN (EG)
3May 19:45:00 6 MARCO BENDER AND HEIN VAN STADEN (MP) VS JOHN ELLIS AND VINCENT HALLIDAY (GN) 1 3 JOHN ELLIS AND VINCENT HALLIDAY (GN)
3May 19:45:00 7 ROY SAGE AND HANNES OOSTHUIZEN (GN) VS JOHANNES HERADINE AND GLEN STEYN (BOL) 3 1 ROY SAGE AND HANNES OOSTHUIZEN (GN)
3May 19:45:00 8 BENNIE EIMAN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) VS TOLLIE OCTOBER AND MERVIN MARTIN (CW) 3 0 BENNIE EIMAN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN)
3May 19:45:00 9 LASSY STEYN AND MOSES WANGRA (SG) VS ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP) 1 3 ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP)
3May 19:45:00 10 DANIE SWART AND GRANT COETZEE (CW) VS ANGELO SIKIOTIS AND GRAHAM ALLEN (EG) 3 2 DANIE SWART AND GRANT COETZEE (CW)
3May 19:45:00 11 LIONAL HEWITT AND CALIE BEIROWSKI (EG) VS YUSUF SYLVESTER AND JOSEPH MULLER (WP) 3 2 LIONAL HEWITT AND CALIE BEIROWSKI (EG)
3May 19:45:00 12 ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG) VS RAYMOND CHETTY AND VIC NAIDOO (SG) 3 2 ALAN BROUDE AND SAVVA SAVVAKIS (EG)
3May 19:45:00 13 REGGIE JASPER AND ELIAS NOMAKHAKHAYI (OVB) VS CRAIG CURTIS AND HENDRIK NEL (GN) 2 3 CRAIG CURTIS AND HENDRIK NEL (GN)
3May 19:45:00 14 COLIN MANEVELD AND ALAN COLLOP (OVB) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 1 3 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)
3May 19:45:00 15 KOBUS JANSEN AND LEN VAN NIEUWENHUIZEN (GN) VS DUDLEY GRAHAM AND STEVEN LAMBERT (WCR) 3 1 KOBUS JANSEN AND LEN VAN NIEUWENHUIZEN (GN)
3May 19:45:00 16 MARK WILSNACH AND VAUGHAN RICHARDS (OVB) VS ANDRE BEYERS AND PIET MALAN (SDB) 3 2 MARK WILSNACH AND VAUGHAN RICHARDS (OVB)

128 (96)

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3 May 15:15:00 1 NAZEEM ACHMAT (WC) AND DAVID PRINCE (CBOL) VS KEN PLENTY AND CHRIS VERMEULEN (SDB) 1 3 KEN PLENTY AND CHRIS VERMEULEN (SDB)
3 May 15:15:00 2 IMO VAN STAVEL AND RASHID ABDOL (SG) VS NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 2 3 NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP)
3 May 15:15:00 3 JAKES VAN ZEGEN AND DEON VAN DER WALT (GN) VS JOHAN VAN TONDER AND MARCEL DE RIDDER (OVB) 3 2 JAKES VAN ZEGEN AND DEON VAN DER WALT (GN)
3 May 15:15:00 4 SCHALK VAN DER MERWE AND STEVE SACKS (EG) VS THEMBA MOILWA AND MARK OPPERMAN (SG) 0 3 THEMBA MOILWA AND MARK OPPERMAN (SG)
3 May 15:15:00 5 COENIE STOLTZ AND WESSIE VAN DER MERWE (GN) VS JOHN ELLIS AND VINCENT HALLIDAY (GN) 0 3 JOHN ELLIS AND VINCENT HALLIDAY (GN)
3 May 15:15:00 6 SIMON ARENDSE AND ISGAK ISAACS (WP) VS JOHANNES HERADINE AND GLEN STEYN (BOL) 0 3 JOHANNES HERADINE AND GLEN STEYN (BOL)
3 May 15:15:00 7 RIAZ IBRAHIM AND ZAIN KHAN (KZN) VS TOLLIE OCTOBER AND MERVIN MARTIN (CW) 2 3 TOLLIE OCTOBER AND MERVIN MARTIN (CW)
3 May 15:15:00 8 ATHOLL MANAS AND KENNETH WEIMERS (BOL) VS ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP) 1 3 ALLISTER JOYNER AND GEORGE WOLMERANS (WP)
3 May 15:15:00 9 WALTER HOW AND RICHARD LE ROUX (OVB) VS ANGELO SIKIOTIS AND GRAHAM ALLEN (EG) 0 3 ANGELO SIKIOTIS AND GRAHAM ALLEN (EG)
3 May 15:15:00 10 ASHRAF DE HAAS AND EBRAHIEM BAATJIES (WC) VS YUSUF SYLVESTER AND JOSEPH MULLER (WP) 1 3 YUSUF SYLVESTER AND JOSEPH MULLER (WP)
3 May 15:15:00 11 ERIC BONTHUYS AND WALLACE RICKS (EC) VS RAYMOND CHETTY AND VIC NAIDOO (SG) 2 3 RAYMOND CHETTY AND VIC NAIDOO (SG)
3 May 15:15:00 12 RONNIE SEPTEMBER AND JAMIEL ADAMS (EC) VS CRAIG CURTIS AND HENDRIK NEL (GN) 1 3 CRAIG CURTIS AND HENDRIK NEL (GN)
3 May 15:15:00 13 AUBREY JOHNS AND DANIE VAN ZYL (WP) VS YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG) 0 3 YUSUF VAN WYK AND PATRICK SNYMAN (WG)
3 May 15:15:00 14 DUDLEY GRAHAM AND STEVEN LAMBERT (WCR) VS JOHAN SCHOLTZ AND TONY DU PREEZ (EC) 3 0 DUDLEY GRAHAM AND STEVEN LAMBERT (WCR)
3 May 15:15:00 15 DEON VAN ZYL AND JUAN VAN TONDER (EC) VS ANDRE BEYERS AND PIET MALAN (SDB) 1 3 ANDRE BEYERS AND PIET MALAN (SDB)