Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2017 SA Under 18 8-Ball Pool Championships- Singles draw

Semis

Best of 15
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
6 May 11:00:00 27 WP MARNEWICK (NWP) VS MARCHELINO JAMES (WP)
6 May 11:00:00 28 RUSHIN DANIELS (WP) VS STEPHAN DYER (EC)

Quarters

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 16:45:00 1 WP MARNEWICK (NWP) VS NAATHIERAH TALIEP (WP) 7 4 WP MARNEWICK (NWP)
QF-2 16:45:00 3 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS MARCHELINO JAMES (WP) 2 7 MARCHELINO JAMES (WP)
QF-3 16:45:00 10 RUSHIN DANIELS (WP) VS YUEN STOUT (WC) 7 6 RUSHIN DANIELS (WP)
QF-4 16:45:00 12 RA'EES ATTWOOD (WP) VS STEPHAN DYER (EC) 1 7 STEPHAN DYER (EC)

16

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
14:30:00 1 NATHAN LISHER (EC) VS WP MARNEWICK (NWP) 4 6 WP MARNEWICK (NWP)
14:30:00 2 VERNON GOBA (EG) VS NAATHIERAH TALIEP (WP) 5 6 NAATHIERAH TALIEP (WP)
14:30:00 3 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS LUTSHA TCHABE (OVB) 6 3 VANTINO BIEGENAAR (CW)
14:30:00 4 MARCHELINO JAMES (WP) VS WENDELL OLSEN (EG) 6 2 MARCHELINO JAMES (WP)
14:30:00 5 GENE KLEINHANS (EC) VS RUSHIN DANIELS (WP) 2 6 RUSHIN DANIELS (WP)
14:30:00 6 YUEN STOUT (WC) VS RA EEZ ISAACS (BOL) 6 5 YUEN STOUT (WC)
14:30:00 7 RA'EES ATTWOOD (WP) VS LINSTON PAULSE (BOL) 6 5 RA'EES ATTWOOD (WP)
14:30:00 8 ZUKISA DLIKIKIL (OVB) VS STEPHAN DYER (EC) 2 6 STEPHAN DYER (EC)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
5 Oct 12:45:00 1 MARKUS OBERHOLZER (EG) VS NATHAN LISHER (EC) 4 5 NATHAN LISHER (EC)
5 Oct 12:45:00 2 WP MARNEWICK (NWP) VS AKSHAY MAHARAJ (KZN) 5 4 WP MARNEWICK (NWP)
5 Oct 12:45:00 3 VERNON GOBA (EG) VS FRANCOIS VAN DER MERWE (NWP) 5 4 VERNON GOBA (EG)
5 Oct 12:45:00 4 NAATHIERAH TALIEP (WP) VS BUKHO MGOBOZA (OVB) 5 0 NAATHIERAH TALIEP (WP)
5 Oct 12:45:00 5 MOGAMMAT AMMAAR SENOSKY (WC) VS VANTINO BIEGENAAR (CW) 1 5 VANTINO BIEGENAAR (CW)
5 Oct 12:45:00 6 PHILASANDRE MKHOSI (OVB) VS LUTSHA TCHABE (OVB) 4 5 LUTSHA TCHABE (OVB)
5 Oct 12:45:00 7 MARCHELINO JAMES (WP) VS MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL) 5 1 MARCHELINO JAMES (WP)
5 Oct 12:45:00 8 WENDELL OLSEN (EG) VS DONOVAN LOTTERING (EG) 5 0 WENDELL OLSEN (EG)
5 Oct 12:45:00 9 GENE KLEINHANS (EC) VS TASREEQ MARTIN (WP) 5 1 GENE KLEINHANS (EC)
5 Oct 12:45:00 10 LUWELLEN MATHYS (EC) VS RUSHIN DANIELS (WP) 0 5 RUSHIN DANIELS (WP)
5 Oct 12:45:00 11 YUEN STOUT (WC) VS ZANDER OLIVIER (EG) 5 2 YUEN STOUT (WC)
5 Oct 12:45:00 12 RA EEZ ISAACS (BOL) VS KHANYA MTSALI (OVB) 5 0 RA EEZ ISAACS (BOL)
5 Oct 12:45:00 14 ANRE DU PLOOY (WC) VS RA'EES ATTWOOD (WP) 0 5 RA'EES ATTWOOD (WP)
5 Oct 12:45:00 15 KEVIN BOOYSENS (GN) VS LINSTON PAULSE (BOL) 3 5 LINSTON PAULSE (BOL)
5 Oct 12:45:00 16 OLVETHU BINGWA (OVB) VS ZUKISA DLIKIKIL (OVB) 2 5 ZUKISA DLIKIKIL (OVB)
5 Oct 12:45:00 17 ROWAN ANTHONY (WC) VS STEPHAN DYER (EC) 3 5 STEPHAN DYER (EC)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
5 Oct 09:45:00 1 WALDO STEYN (GN) VS MARKUS OBERHOLZER (EG) 0 5 MARKUS OBERHOLZER (EG)
5 Oct 09:45:00 2 GAWIE LABUSCHAGNE (NWP) VS NATHAN LISHER (EC) 1 5 NATHAN LISHER (EC)
5 Oct 09:45:00 3 YUELIN STOUT (WC) VS WP MARNEWICK (NWP) 1 5 WP MARNEWICK (NWP)
5 Oct 09:45:00 4 ELISKE ESTERHUIZEN (NWP) VS AKSHAY MAHARAJ (KZN) 0 5 AKSHAY MAHARAJ (KZN)
5 Oct 09:45:00 5 VERNON GOBA (EG) VS DEVON HAASBROEK (WG) 5 1 VERNON GOBA (EG)
5 Oct 09:45:00 6 FRANCOIS VAN DER MERWE (NWP) VS AVUYE QAZIYANA (OVB) 5 1 FRANCOIS VAN DER MERWE (NWP)
5 Oct 09:45:00 7 NAATHIERAH TALIEP (WP) VS SHAIYENE FRITZ (WP) 5 3 NAATHIERAH TALIEP (WP)
5 Oct 09:45:00 8 SCHELANDE VAN DER MERWE (NWP) VS BUKHO MGOBOZA (OVB) 2 5 BUKHO MGOBOZA (OVB)
5 Oct 09:45:00 9 FABIO PETRELLA (GN) VS MOGAMMAT AMMAAR SENOSKY (WC) 4 5 MOGAMMAT AMMAAR SENOSKY (WC)
5 Oct 09:45:00 10 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS MOEGAMAT ZAID ALEXANDER (BOL) 5 4 VANTINO BIEGENAAR (CW)
5 Oct 09:45:00 11 PHILASANDRE MKHOSI (OVB) VS TIAAN VAN ROOYEN (EG) 5 4 PHILASANDRE MKHOSI (OVB)
5 Oct 09:45:00 12 AWODWA BULANA (OVB) VS LUTSHA TCHABE (OVB) 3 5 LUTSHA TCHABE (OVB)
5 Oct 09:45:00 13 MARCHELINO JAMES (WP) VS MIGUEL ERASMUS (WC) 5 0 MARCHELINO JAMES (WP)
5 Oct 09:45:00 14 BONANI MKHOSI (OVB) VS MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL) 2 5 MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL)
5 Oct 09:45:00 15 WENDELL OLSEN (EG) VS JESSICA VAN DER MERWE (NWP) 5 0 WENDELL OLSEN (EG)
5 Oct 09:45:00 16 DONOVAN LOTTERING (EG) VS LITHA FRANCE (OVB) 5 1 DONOVAN LOTTERING (EG)
5 Oct 11:00:00 19 MAXWELL MALOI (OVB) VS GENE KLEINHANS (EC) 0 5 GENE KLEINHANS (EC)
5 Oct 11:00:00 20 TASREEQ MARTIN (WP) VS GAVIN LABUSCHANGE (NWP) 5 1 TASREEQ MARTIN (WP)
5 Oct 11:00:00 21 KEANAN CLASSEN (WP) VS LUWELLEN MATHYS (EC) 4 5 LUWELLEN MATHYS (EC)
5 Oct 11:00:00 22 RUSHIN DANIELS (WP) VS GAIGE HEYNES (WP) 5 4 RUSHIN DANIELS (WP)
5 Oct 11:00:00 23 EREICH VAN DER MERWE (NWP) VS YUEN STOUT (WC) 1 5 YUEN STOUT (WC)
5 Oct 11:00:00 24 ZANDER OLIVIER (EG) VS KEELAN PALM (WP) 5 4 ZANDER OLIVIER (EG)
5 Oct 11:00:00 25 RA EEZ ISAACS (BOL) VS NA'ILAH GOLDING (WP) 5 4 RA EEZ ISAACS (BOL)
5 Oct 11:00:00 26 KHANYA MTSALI (OVB) VS LERENG RAMPOLILI (OVB) 5 1 KHANYA MTSALI (OVB)
5 Oct 11:00:00 27 ANRE DU PLOOY (WC) VS PRIYA NAIDOO (KZN) 5 1 ANRE DU PLOOY (WC)
5 Oct 11:00:00 28 RA'EES ATTWOOD (WP) VS SAMMY DICKS (GN) 5 2 RA'EES ATTWOOD (WP)
5 Oct 11:00:00 29 MC FRANKEN (BOL) VS KEVIN BOOYSENS (GN) 1 5 KEVIN BOOYSENS (GN)
5 Oct 11:00:00 30 TRIVASH RAMDHUN (KZN) VS LINSTON PAULSE (BOL) 2 5 LINSTON PAULSE (BOL)
5 Oct 11:00:00 31 RASHIED ISAACS (BOL) VS OLVETHU BINGWA (OVB) 4 5 OLVETHU BINGWA (OVB)
5 Oct 11:00:00 32 THULANI FIMI (OVB) VS ZUKISA DLIKIKIL (OVB) 2 5 ZUKISA DLIKIKIL (OVB)
5 Oct 11:00:00 33 ALFRED MATSHIANE (GN) VS ROWAN ANTHONY (WC) 0 5 ROWAN ANTHONY (WC)
5 Oct 11:00:00 34 STEPHAN DYER (EC) VS ABONGILE GADAZA (OVB) 5 1 STEPHAN DYER (EC)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
5 Oct 08:30:00 1 QUIWINE PUCHERT (WG) VS OLVETHU BINGWA (OVB) 0 4 OLVETHU BINGWA (OVB)
5 Oct 08:30:00 2 ZUKISA DLIKIKIL (OVB) VS CORNE GOUWS (EC) 4 3 ZUKISA DLIKIKIL (OVB)
5 Oct 08:30:00 3 ROWAN ANTHONY (WC) VS XINGJIE LIN (WG) 4 1 ROWAN ANTHONY (WC)
5 Oct 08:30:00 4 SHARIK NAIDOO (KZN) VS ABONGILE GADAZA (OVB) 0 4 ABONGILE GADAZA (OVB)