Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2018 SA Masters 8-Ball Pool Doubles

Final

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 19:00:00 10 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) VS PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) 0 4 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)

Semis

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3 May 12:15:00 25 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG) VS DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) 0 3 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW)
3 May 12:15:00 26 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) VS PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) 2 3 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)

Quarters

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
3 May 10:30:00 20 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG) VS DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG) 3 2 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG)
3 May 10:30:00 21 OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC) VS DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) 1 3 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW)
3 May 10:30:00 24 ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG) VS ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) 2 3 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN)
3 May 10:30:00 23 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG) VS PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) 2 3 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)

16

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
16-1 19:45:00 1 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG) VS GERT BRITZ AND ANDRE ERASMUS (WG) 3 1 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG)
16-2 19:45:00 2 DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG) VS HEIN VAN STADEN AND STAN MARSBERG (MP) 3 1 DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG)
16-3 19:45:00 3 PIET MALAN AND LOUIS VA NIEKERK (WG) VS OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC) 1 3 OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC)
16-4 19:45:00 4 GEORGE COAKAYNE AND ANDRE BURKENSTOCK (GN) VS DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) 0 3 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW)
16-5 19:45:00 5 MANNY DE SOUSA AND STEVEN LAMBERT (WCR) VS ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG) 1 3 ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG)
16-6 19:45:00 6 ZAIN JAPPIE AND EBRAHIM KROTZ (WP) VS ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) 1 3 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN)
16-7 19:45:00 7 MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR) VS RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG) 0 3 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG)
16-8 19:45:00 8 BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) VS PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) 2 3 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)

32

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
2 May 18:30:00 1 ALLISTAIR JOYNER AND VAUGHAN RICHARDS (OVB) VS YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG) 2 3 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG)
2 May 18:30:00 2 WOUTER PRETORIUS AND BALTUS PHEIFFER (CW) VS GERT BRITZ AND ANDRE ERASMUS (WG) 1 3 GERT BRITZ AND ANDRE ERASMUS (WG)
2 May 18:30:00 3 DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG) VS NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 3 1 DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG)
2 May 18:30:00 4 JOHNNY MLLS AND WILLIAM HLAPALOSA (SDB) VS HEIN VAN STADEN AND STAN MARSBERG (MP) 1 3 HEIN VAN STADEN AND STAN MARSBERG (MP)
2 May 18:30:00 5 MOOS WILLIAMS AND TERRENCE CLAASEN (BOL) VS PIET MALAN AND LOUIS VA NIEKERK (WG) 2 3 PIET MALAN AND LOUIS VA NIEKERK (WG)
2 May 18:30:00 6 SCHALK BURGER AND ELDO MRAIS (OVB) VS OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC) 0 3 OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC)
2 May 18:30:00 7 WOUTER STEYN AND HARRY THERON (WG) VS GEORGE COAKAYNE AND ANDRE BURKENSTOCK (GN) 0 3 GEORGE COAKAYNE AND ANDRE BURKENSTOCK (GN)
2 May 18:30:00 8 ZAINE KHAN AND HENNIE KOTZE (EG) VS DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) 2 3 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW)
2 May 18:30:00 9 MANNY DE SOUSA AND STEVEN LAMBERT (WCR) VS PIET BARNARD AND PIERRE WALTERS (WG) 3 1 MANNY DE SOUSA AND STEVEN LAMBERT (WCR)
2 May 18:30:00 10 ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG) VS COLIN MANEVELD AND MARK WILSNACH (OVB) 3 0 ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG)
2 May 18:30:00 11 ZAIN JAPPIE AND EBRAHIM KROTZ (WP) VS COBUS VD SCHYF (MP) AND HENDRIK VERMEULEN 3 0 ZAIN JAPPIE AND EBRAHIM KROTZ (WP)
2 May 18:30:00 12 DANIE VD NEST AND ANDRE HOLDER (EG) VS ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) 2 3 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN)
2 May 18:30:00 13 FRANKIE LENDERS AND CLIVE CAROLISSEN (CW) VS MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR) 2 3 MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR)
2 May 18:30:00 14 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG) VS COLIN NAIDOO AND MOSES GOVINDASAN (SAP) 3 1 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG)
2 May 18:30:00 15 BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) VS NAZEEM ACHMAT AND EBRAHIEM BAATJIES (WC) 3 0 BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN)
2 May 18:30:00 16 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) VS CEDERICK KANNEMEYER AND RICARDO WHITTAKER (WC) 3 2 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)

64

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
2 May 16:00:00 1 ALLISTAIR JOYNER AND VAUGHAN RICHARDS (OVB) VS GAVIN MYBURGH AND RICARDO DE ANDRADE (EC) 3 1 ALLISTAIR JOYNER AND VAUGHAN RICHARDS (OVB)
2 May 16:00:00 2 PIETER CLOETE AND MICHELLE TERBLANCE (EG) VS YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG) 0 3 YUSUF VAN WYK AND MICHAEL PATERSON (WG)
2 May 16:00:00 3 IRWIN VAN STAVEL AND CHRISTOPHER ROGERSON (CG) VS WOUTER PRETORIUS AND BALTUS PHEIFFER (CW) 2 3 WOUTER PRETORIUS AND BALTUS PHEIFFER (CW)
2 May 16:00:00 4 BASIL KING AND BUKS SWANEPOEL (KZN) VS GERT BRITZ AND ANDRE ERASMUS (WG) 2 3 GERT BRITZ AND ANDRE ERASMUS (WG)
2 May 16:00:00 5 JUAN VAN TONDER AND LES DU PIESANIE (EC) VS DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG) 2 3 DRIES VAN TONDER AND CALIE BEIROWSKI (EG)
2 May 16:00:00 6 SHANE LAI WING AND RONNIE SEPTEMBER (EC) VS NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP) 0 3 NEVILLE DAVIDS AND JOHAN VAN NIEKERK (NWP)
2 May 16:00:00 7 JOHNNY MLLS AND WILLIAM HLAPALOSA (SDB) VS PAT PIETERS AND DANIE ROSSOUW (BOL) 3 1 JOHNNY MLLS AND WILLIAM HLAPALOSA (SDB)
2 May 16:00:00 8 LILIAN WALTERS AND NEAL JACOBS (WG) VS HEIN VAN STADEN AND STAN MARSBERG (MP) 0 3 HEIN VAN STADEN AND STAN MARSBERG (MP)
2 May 16:00:00 9 MOOS WILLIAMS AND TERRENCE CLAASEN (BOL) VS EDMUND LEWIS AND JOHANNES HERADINE (BOL) 3 0 MOOS WILLIAMS AND TERRENCE CLAASEN (BOL)
2 May 16:00:00 10 PIET MALAN AND LOUIS VA NIEKERK (WG) VS MARCEL DE RIDDER AND JOHN MORGAN (OVB) 3 1 PIET MALAN AND LOUIS VA NIEKERK (WG)
2 May 16:00:00 11 SCHALK BURGER AND ELDO MRAIS (OVB) VS JACQUES MULLER AND DEON VAN ZYL (EC) 3 0 SCHALK BURGER AND ELDO MRAIS (OVB)
2 May 16:00:00 12 OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC) VS JOHAN VAN GRAAN AND ANDRIES DU TOIT (SDB) 3 2 OSCAR ANTHONY AND SEDICK ADAMS (WC)
2 May 16:00:00 13 HANNES OOSTHUIZEN AND ENZO FERNANDEZ (GN) VS WOUTER STEYN AND HARRY THERON (WG) 0 3 WOUTER STEYN AND HARRY THERON (WG)
2 May 16:00:00 14 MARCO BENDER AND FRED WESSON (MP) VS GEORGE COAKAYNE AND ANDRE BURKENSTOCK (GN) 0 3 GEORGE COAKAYNE AND ANDRE BURKENSTOCK (GN)
2 May 16:00:00 15 ZAINE KHAN AND HENNIE KOTZE (EG) VS WILLEM LOGGENBERG AND GERRIT FRANS (CBOL) 3 0 ZAINE KHAN AND HENNIE KOTZE (EG)
2 May 16:00:00 16 YUSUF SYLVESTER (WC) AND THEMBA MALWA (SG) VS DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW) 1 3 DANIE VAN ZYL AND SHAHEED BASODIEN (CW)
2 May 16:00:00 17 CLIFF BONTHUYS AND CHRIS MONTGOMERY (NWP) VS MANNY DE SOUSA AND STEVEN LAMBERT (WCR) 0 3 MANNY DE SOUSA AND STEVEN LAMBERT (WCR)
2 May 16:00:00 18 PIET BARNARD AND PIERRE WALTERS (WG) VS HERMAN DENEYSCHEN AND LEON HART (GN) 3 0 PIET BARNARD AND PIERRE WALTERS (WG)
2 May 16:00:00 19 LOUIS VAN DEVENTER AND CRAIG CURTIS (GN) VS ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG) 0 3 ALLAN BROUDE AND BRUCE CILLIERS (EG)
2 May 16:00:00 20 COLIN MANEVELD AND MARK WILSNACH (OVB) VS WALTER HOW AND RICHARD LE ROUX (OVB) 3 1 COLIN MANEVELD AND MARK WILSNACH (OVB)
2 May 16:00:00 21 ZAIN JAPPIE AND EBRAHIM KROTZ (WP) VS ATHOL MANAS AND FREDDIE VAN WYNGAARDT (BOL) 3 0 ZAIN JAPPIE AND EBRAHIM KROTZ (WP)
2 May 16:00:00 22 COBUS VD SCHYF (MP) AND HENDRIK VERMEULEN VS PAUL VAN ZYL AND NIELEN PIENAAR (NWP) 3 1 COBUS VD SCHYF (MP) AND HENDRIK VERMEULEN
2 May 16:00:00 23 DANIE VD NEST AND ANDRE HOLDER (EG) VS DANIE SWART (CW) AND QUINTON LAWRENCE (WP) 3 0 DANIE VD NEST AND ANDRE HOLDER (EG)
2 May 16:00:00 24 JOHN ELLIS AND BHEKI NGCOMBO (GN) VS ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) 2 3 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN)
2 May 16:00:00 25 ANJA SCHONAUER AND IVOR HORNE (EG) VS FRANKIE LENDERS AND CLIVE CAROLISSEN (CW) 0 3 FRANKIE LENDERS AND CLIVE CAROLISSEN (CW)
2 May 16:00:00 26 ANGELO SIKIOTIS AND GRAHAM ALLEN (EG) VS MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR) 2 3 MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR)
2 May 16:00:00 27 AUBREY JOHNS AND SIMON ARENDSE (WP) VS RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG) 1 3 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG)
2 May 16:00:00 28 ROY GOVENDER AND VINNIE MAHADEO (KZN) VS COLIN NAIDOO AND MOSES GOVINDASAN (SAP) 1 3 COLIN NAIDOO AND MOSES GOVINDASAN (SAP)
2 May 16:00:00 29 RIAZ IBRAHIM AND ZAIN KHAN (KZN) VS BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) 1 3 BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN)
2 May 16:00:00 30 KEN PLENTY AND CHRIS VERMEULEN (SDB) VS NAZEEM ACHMAT AND EBRAHIEM BAATJIES (WC) 0 3 NAZEEM ACHMAT AND EBRAHIEM BAATJIES (WC)
2 May 16:00:00 31 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC) VS JOHAN VAN TONDER AND ROY SMITH (OVB) 3 0 PIETER RADEMEYER AND TONY DU PREEZ (EC)
2 May 16:00:00 32 MARK SNYDERS AND VERNON MALLY (WC) VS CEDERICK KANNEMEYER AND RICARDO WHITTAKER (WC) 0 3 CEDERICK KANNEMEYER AND RICARDO WHITTAKER (WC)

128 (96)

Best of 5
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
2 May 14:00:00 1 ALBERT OCTOBER AND MERVYN MARTIN (CW) VS DANIE SWART (CW) AND QUINTON LAWRENCE (WP) 1 3 DANIE SWART (CW) AND QUINTON LAWRENCE (WP)
2 May 14:00:00 2 RENIER HIGGINS AND SHANE WEBB (GN) VS ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN) 0 3 ROBBIE GRACE AND PIET COLYN (GN)
2 May 14:00:00 3 FRANKIE LENDERS AND CLIVE CAROLISSEN (CW) VS AUDREY COETZEE AND ANDRE SWARTZ (SDB) 3 0 FRANKIE LENDERS AND CLIVE CAROLISSEN (CW)
2 May 14:00:00 4 KOBUS JANSEN AND LEN V NIEUWENHUIZEN (GN) VS MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR) 2 3 MARK DE JAGER AND GERALD MCMASTER (WCR)
2 May 14:00:00 5 GERT HIBBERT AND WAYNE ESAU (WCR) VS RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG) 2 3 RASHID ABDOL AND PATRICK SNYMAN (CG)
2 May 14:00:00 6 COLIN NAIDOO AND MOSES GOVINDASAN (SAP) VS MIRANDA SACKS AND STEVE SACKS (EG) 3 0 COLIN NAIDOO AND MOSES GOVINDASAN (SAP)
2 May 14:00:00 7 RUSSEL FISHER AND COLLIN CATO (MP) VS BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN) 0 3 BENNIE EIMANN AND CLAUDIUS COAKLEY (GN)
2 May 14:00:00 8 PAUL EAGLETON AND ANDRE KEET (EC) VS NAZEEM ACHMAT AND EBRAHIEM BAATJIES (WC) 1 3 NAZEEM ACHMAT AND EBRAHIEM BAATJIES (WC)
2 May 14:00:00 9 JOHAN VAN TONDER AND ROY SMITH (OVB) VS JAMIEL ADAMS AND IVAN BASSON (EC) 3 2 JOHAN VAN TONDER AND ROY SMITH (OVB)
2 May 14:00:00 10 ABBIE VISAGIE AND STOFFEL KOCK (GN) VS CEDERICK KANNEMEYER AND RICARDO WHITTAKER (WC) 1 3 CEDERICK KANNEMEYER AND RICARDO WHITTAKER (WC)