Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2018 SA Under 18 Singles Championships

Semis

Best of 15
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
6 May 11:00:00 11 RUSHIN DANIELS (WP) VS DENWILL SMTIH (CW)
6 May 11:00:00 14 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS DAAMES MICKYLE (CW)

Quarters

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 17:45:00 49 ALTAAF SHAIK (SAP) VS RUSHIN DANIELS (WP) 4 7 RUSHIN DANIELS (WP)
QF-2 17:45:00 51 MICKYLE HANSEN (CW) VS DENWILL SMTIH (CW) 6 7 DENWILL SMTIH (CW)
QF-3 17:45:00 55 GENE KLEINHANS (EC) VS VANTINO BIEGENAAR (CW) 4 7 VANTINO BIEGENAAR (CW)
QF-4 17:45:00 57 DAAMES MICKYLE (CW) VS DEVON HAASBROEK (WG) 7 0 DAAMES MICKYLE (CW)

16

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
15:45:00 31 VERNON GOBA (EG) VS ALTAAF SHAIK (SAP) 4 6 ALTAAF SHAIK (SAP)
15:45:00 32 RUSHIN DANIELS (WP) VS SHARIK NAIDOO (SAP) 6 4 RUSHIN DANIELS (WP)
15:45:00 33 MICKYLE HANSEN (CW) VS JAMAIN STEVENS (CW) 6 3 MICKYLE HANSEN (CW)
15:45:00 34 GAIGE HEYNES (WP) VS DENWILL SMTIH (CW) 5 6 DENWILL SMTIH (CW)
15:45:00 35 GENE KLEINHANS (EC) VS AJ SWANEPOEL (WC) 6 5 GENE KLEINHANS (EC)
15:45:00 36 TASREEQ MARTIN (WP) VS VANTINO BIEGENAAR (CW) 4 6 VANTINO BIEGENAAR (CW)
15:45:00 37 TIAAN VAN ROOYEN (EG) VS DAAMES MICKYLE (CW) 2 6 DAAMES MICKYLE (CW)
15:45:00 38 JUNIOR BIRKENSTOCK (CG) VS DEVON HAASBROEK (WG) 5 6 DEVON HAASBROEK (WG)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 Oct 14:00:00 43 NIVEN DAVIDS (WC) VS VERNON GOBA (EG) 1 5 VERNON GOBA (EG)
1 Oct 14:00:00 44 SHANE VAN STADEN (GN) VS ALTAAF SHAIK (SAP) 1 5 ALTAAF SHAIK (SAP)
1 Oct 14:00:00 45 NIZAAM PHILANDER (IKP) VS RUSHIN DANIELS (WP) 2 5 RUSHIN DANIELS (WP)
1 Oct 14:00:00 46 LINSTON PAULSE (BOL) VS SHARIK NAIDOO (SAP) 3 5 SHARIK NAIDOO (SAP)
1 Oct 14:00:00 47 RA'EES ATTWOOD (WP) VS MICKYLE HANSEN (CW) 2 5 MICKYLE HANSEN (CW)
1 Oct 14:00:00 48 JAMAIN STEVENS (CW) VS SHANE GROBBELAAR (EG) 5 1 JAMAIN STEVENS (CW)
1 Oct 14:00:00 49 RA EEZ ISAACS (BOL) VS GAIGE HEYNES (WP) 3 5 GAIGE HEYNES (WP)
1 Oct 14:00:00 50 RAMINGTON STEEDMAN (OVB) VS DENWILL SMTIH (CW) 0 5 DENWILL SMTIH (CW)
1 Oct 14:00:00 51 GENE KLEINHANS (EC) VS CHADWIN SIMONS (WC) 5 4 GENE KLEINHANS (EC)
1 Oct 14:00:00 52 ZANDER OLIVIER (EG) VS AJ SWANEPOEL (WC) 2 5 AJ SWANEPOEL (WC)
1 Oct 14:00:00 53 FEIZELL NORMAN (CG) VS TASREEQ MARTIN (WP) 3 5 TASREEQ MARTIN (WP)
1 Oct 14:00:00 54 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS PHILIP CORNELIUS (GN) 5 1 VANTINO BIEGENAAR (CW)
1 Oct 14:00:00 55 SHAKEEL LAKAY (WP) VS TIAAN VAN ROOYEN (EG) 1 5 TIAAN VAN ROOYEN (EG)
1 Oct 14:00:00 56 DAAMES MICKYLE (CW) VS JAMES SOLOMOONS (CW) 5 3 DAAMES MICKYLE (CW)
1 Oct 14:00:00 57 ASHWIN STARCK (WP) VS JUNIOR BIRKENSTOCK (CG) 3 5 JUNIOR BIRKENSTOCK (CG)
1 Oct 14:00:00 58 MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL) VS DEVON HAASBROEK (WG) 3 5 DEVON HAASBROEK (WG)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 Oct 10:15:00 31 JAYDEN HALE (SDB) VS NIVEN DAVIDS (WC) 3 5 NIVEN DAVIDS (WC)
1 Oct 10:15:00 32 NAVAJ PATHER (SAP) VS VERNON GOBA (EG) 4 5 VERNON GOBA (EG)
1 Oct 10:15:00 33 ABDUL BROOKS (IKP) VS SHANE VAN STADEN (GN) 4 5 SHANE VAN STADEN (GN)
1 Oct 10:15:00 34 ALTAAF SHAIK (SAP) VS KEVIN BOOYSEN (GN) 5 4 ALTAAF SHAIK (SAP)
1 Oct 10:15:00 35 RIEDWAAN MARCUS (IKP) VS NIZAAM PHILANDER (IKP) 4 5 NIZAAM PHILANDER (IKP)
1 Oct 10:15:00 36 MC FRANKEN (BOL) VS RUSHIN DANIELS (WP) 0 5 RUSHIN DANIELS (WP)
1 Oct 10:15:00 37 IGSHAAN DAVIDS (WP) VS LINSTON PAULSE (BOL) 1 5 LINSTON PAULSE (BOL)
1 Oct 10:15:00 38 PRIYA NAIDOO (SAP) VS SHARIK NAIDOO (SAP) 3 5 SHARIK NAIDOO (SAP)
1 Oct 10:15:00 39 ASHLEY SAMUELS (BOL) VS RA'EES ATTWOOD (WP) 0 5 RA'EES ATTWOOD (WP)
1 Oct 10:15:00 40 ANRE DU PLOOY (WC) VS MICKYLE HANSEN (CW) 1 5 MICKYLE HANSEN (CW)
1 Oct 10:15:00 41 LEE-HATHAN BIEGENAAR (CW) VS JAMAIN STEVENS (CW) 1 5 JAMAIN STEVENS (CW)
1 Oct 10:15:00 42 MONTELL SHELDON (WP) VS SHANE GROBBELAAR (EG) 3 5 SHANE GROBBELAAR (EG)
1 Oct 10:15:00 43 RA EEZ ISAACS (BOL) VS LITHA FRANCE (OVB) 5 0 RA EEZ ISAACS (BOL)
1 Oct 10:15:00 44 GAIGE HEYNES (WP) VS TERRY MINNAAR (CG) 5 1 GAIGE HEYNES (WP)
1 Oct 10:15:00 45 RAMINGTON STEEDMAN (OVB) VS CHARLEEN HERBST (GN) 5 3 RAMINGTON STEEDMAN (OVB)
1 Oct 10:15:00 46 CARLIN PILLAY (SAP) VS DENWILL SMTIH (CW) 1 5 DENWILL SMTIH (CW)
1 Oct 12:00:00 31 GENE KLEINHANS (EC) VS MICHAEL SWARTS (OVB) 5 0 GENE KLEINHANS (EC)
1 Oct 12:00:00 32 CALEB SAMUELS (WG) VS CHADWIN SIMONS (WC) 1 5 CHADWIN SIMONS (WC)
1 Oct 12:00:00 33 ZANDER OLIVIER (EG) VS KIANO BRIDGENS (WP) 5 1 ZANDER OLIVIER (EG)
1 Oct 12:00:00 34 LIAM HENDRICKS (WP) VS AJ SWANEPOEL (WC) 4 5 AJ SWANEPOEL (WC)
1 Oct 12:00:00 35 LEMAR JAGEN ROZANT (IKP) VS FEIZELL NORMAN (CG) 2 5 FEIZELL NORMAN (CG)
1 Oct 12:00:00 36 WAYNE VAN STADEN (GN) VS TASREEQ MARTIN (WP) 0 5 TASREEQ MARTIN (WP)
1 Oct 12:00:00 37 FAIEK GAMIELDIEN (IKP) VS VANTINO BIEGENAAR (CW) 0 5 VANTINO BIEGENAAR (CW)
1 Oct 12:00:00 38 PHILIP CORNELIUS (GN) VS RYNO OCTOBER (OVB) 5 0 PHILIP CORNELIUS (GN)
1 Oct 12:00:00 39 MOEGAMAT ZAID ALEXANDER (BOL) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 2 5 SHAKEEL LAKAY (WP)
1 Oct 12:00:00 40 TIAAN VAN ROOYEN (EG) VS THUSO MAVUNDLA (SAP) 5 2 TIAAN VAN ROOYEN (EG)
1 Oct 12:00:00 41 DAAMES MICKYLE (CW) VS JORDAN HARDMAN (WG) 5 0 DAAMES MICKYLE (CW)
1 Oct 12:00:00 42 JAMES SOLOMOONS (CW) VS DANIEL JACOBS (EG) 5 2 JAMES SOLOMOONS (CW)
1 Oct 12:00:00 43 TSEGOFATSO SEBELA (WG) VS ASHWIN STARCK (WP) 1 5 ASHWIN STARCK (WP)
1 Oct 12:00:00 44 JUNIOR BIRKENSTOCK (CG) VS PHILLIPUS SWANEPOEL (SDB) 5 2 JUNIOR BIRKENSTOCK (CG)
1 Oct 12:00:00 45 TYRESSE BAATJIES (CG) VS MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL) 3 5 MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL)
1 Oct 12:00:00 46 DEVON HAASBROEK (WG) VS WILLIAM MILLER (CW) 5 2 DEVON HAASBROEK (WG)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 Oct 08:45:00 29 VERNON GOBA (EG) VS TYRESE MINNAAR (CG) 4 0 VERNON GOBA (EG)
1 Oct 08:45:00 30 SHANE VAN STADEN (GN) VS DAIYAAN MARSHMAN (WG) 4 2 SHANE VAN STADEN (GN)
1 Oct 08:45:00 31 TOUGHEED JACOBS (IKP) VS KEVIN BOOYSEN (GN) 2 4 KEVIN BOOYSEN (GN)
1 Oct 08:45:00 32 AMIER ISAACS (CW) VS NIZAAM PHILANDER (IKP) 1 4 NIZAAM PHILANDER (IKP)
1 Oct 08:45:00 33 WALDU STEYN (GN) VS RUSHIN DANIELS (WP) 0 4 RUSHIN DANIELS (WP)
1 Oct 08:45:00 34 CAMERON CLOETE (IKP) VS LINSTON PAULSE (BOL) 0 4 LINSTON PAULSE (BOL)
1 Oct 08:45:00 35 SHARIK NAIDOO (SAP) VS REID ADAMS (WG) 4 0 SHARIK NAIDOO (SAP)
1 Oct 08:45:00 36 MOGAMAT JORDAAN (IKP) VS RA'EES ATTWOOD (WP) 0 4 RA'EES ATTWOOD (WP)
1 Oct 08:45:00 37 MICKYLE HANSEN (CW) VS STEPHAN DYER (EC) 4 2 MICKYLE HANSEN (CW)
1 Oct 08:45:00 38 YUELIN STOUT (WC) VS JAMAIN STEVENS (CW) 1 4 JAMAIN STEVENS (CW)
1 Oct 08:45:00 39 SHANE GROBBELAAR (EG) VS RUBEN GERMESHUYS (SDB) 4 2 SHANE GROBBELAAR (EG)
1 Oct 08:45:00 40 LITHA FRANCE (OVB) VS NICKY STEYTLER (SDB) 4 0 LITHA FRANCE (OVB)
1 Oct 08:45:00 41 TERRY MINNAAR (CG) VS BRENLIN ARENDSE (OVB) 4 2 TERRY MINNAAR (CG)
1 Oct 08:45:00 42 CHARLEEN HERBST (GN) VS DRYDEN VAN DEN BERG (SDB ) 4 3 CHARLEEN HERBST (GN)
1 Oct 08:45:00 43 EBEN SHEPHERD (OVB) VS DENWILL SMTIH (CW) 0 4 DENWILL SMTIH (CW)
1 Oct 08:45:00 44 MICHAEL SWARTS (OVB) VS KEANU HARWOOD (WG) 4 1 MICHAEL SWARTS (OVB)
1 Oct 08:45:00 45 CHADWIN SIMONS (WC) VS LUXO MAXOLO (OVB) 4 2 CHADWIN SIMONS (WC)
1 Oct 08:45:00 46 DOMINIQUE HARTZENBERG (WP) VS KIANO BRIDGENS (WP) 1 4 KIANO BRIDGENS (WP)
1 Oct 08:45:00 47 THULANI FINI (OVB) VS AJ SWANEPOEL (WC) 3 4 AJ SWANEPOEL (WC)
1 Oct 08:45:00 48 RONAN FENNER (WG) VS FEIZELL NORMAN (CG) 0 4 FEIZELL NORMAN (CG)
1 Oct 08:45:00 49 AWONDWA BULWANA (OVB) VS TASREEQ MARTIN (WP) 0 4 TASREEQ MARTIN (WP)
1 Oct 08:45:00 50 VANTINO BIEGENAAR (CW) VS DILLAR ENGELBRECHTS (SDB) 4 1 VANTINO BIEGENAAR (CW)
1 Oct 08:45:00 51 RYNO OCTOBER (OVB) VS THAAKIR MEJIET (IKP) 4 0 RYNO OCTOBER (OVB)
1 Oct 08:45:00 52 SHAKEEL LAKAY (WP) VS ASHWIN PIETERSEN (CW) 4 0 SHAKEEL LAKAY (WP)
1 Oct 08:45:00 53 LUTSHA TOHABE (OVB) VS THUSO MAVUNDLA (SAP) 2 4 THUSO MAVUNDLA (SAP)
1 Oct 08:45:00 54 JORDAN HARDMAN (WG) VS KARABO KANUYANE (WG) 4 2 JORDAN HARDMAN (WG)
1 Oct 08:45:00 55 RAY'YAN GARD (WG) VS DANIEL JACOBS (EG) 3 4 DANIEL JACOBS (EG)
1 Oct 08:45:00 56 ISMEAL JAFTA (OVB) VS ASHWIN STARCK (WP) 2 4 ASHWIN STARCK (WP)
1 Oct 08:45:00 57 PHILLIPUS SWANEPOEL (SDB) VS PETER JOHN LOUW (CW) 4 2 PHILLIPUS SWANEPOEL (SDB)
1 Oct 08:45:00 58 MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL) VS ALIYAH GARD (WG) 4 0 MOEGAMAT ABDULAH ISAACS (BOL)
1 Oct 08:45:00 59 KHANY MTSALI (OVB) VS WILLIAM MILLER (CW) 2 4 WILLIAM MILLER (CW)