Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2018 SA Under 23 Singles Championships

Semis

Best of 15
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
6 Oct 11:00:00 26 MARCHELINO JAMES (WP) VS AUSTIN JACOBS (WC)
6 Oct 11:00:00 35 AYABONGA JANTJIES (EC) VS KEALAN ALEXANDER (CW)

Quarters

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 17:45:00 40 SIVENATHI MTSI (OVB) VS MARCHELINO JAMES (WP) 2 7 MARCHELINO JAMES (WP)
QF-2 17:45:00 42 LELETHU DESEMELA (CW) VS AUSTIN JACOBS (WC) 6 7 AUSTIN JACOBS (WC)
QF-3 17:45:00 43 AYABONGA JANTJIES (EC) VS LUKE-JOHN MATTHEE (CW) 7 4 AYABONGA JANTJIES (EC)
QF-4 17:45:00 44 KEALAN ALEXANDER (CW) VS WENDELL OLSEN (EG) 7 6 KEALAN ALEXANDER (CW)

16

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
15:45:00 14 JADIN NOBIN (SAP) VS SIVENATHI MTSI (OVB) 4 6 SIVENATHI MTSI (OVB)
15:45:00 15 MARCHELINO JAMES (WP) VS ALLAN JOYNER (WC) 6 3 MARCHELINO JAMES (WP)
15:45:00 16 LELETHU DESEMELA (CW) VS AYANBONGA MGOBOZA (OVB) 6 3 LELETHU DESEMELA (CW)
15:45:00 17 YUEN STOUT (WC) VS AUSTIN JACOBS (WC) 4 6 AUSTIN JACOBS (WC)
15:45:00 18 AYABONGA JANTJIES (EC) VS NANTES VERMEULEN (EG) 6 2 AYABONGA JANTJIES (EC)
15:45:00 19 TOYER MAARMAN (EC) VS LUKE-JOHN MATTHEE (CW) 4 6 LUKE-JOHN MATTHEE (CW)
15:45:00 20 KEALAN ALEXANDER (CW) VS MARLON LEVENDAL (WP) 6 3 KEALAN ALEXANDER (CW)
15:45:00 21 WENDELL OLSEN (EG) VS TAMSYN NAIDOO (CG) 6 5 WENDELL OLSEN (EG)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 Oct 14:00:00 20 JADIN NOBIN (SAP) VS SHAFIEK DANIELS (IKP) 5 3 JADIN NOBIN (SAP)
1 Oct 14:00:00 21 SIVENATHI MTSI (OVB) VS SHAAMIEL ISHMAIL (WG) 5 0 SIVENATHI MTSI (OVB)
1 Oct 14:00:00 22 TASHREEQ JOHNSON (IKP) VS MARCHELINO JAMES (WP) 1 5 MARCHELINO JAMES (WP)
1 Oct 14:00:00 23 TYRONE SOLOMONS (WP) VS ALLAN JOYNER (WC) 0 5 ALLAN JOYNER (WC)
1 Oct 14:00:00 24 LELETHU DESEMELA (CW) VS JAN-BRINK LOMBARD (GN) 5 2 LELETHU DESEMELA (CW)
1 Oct 14:00:00 25 ELDRICO RUITERS (EG) VS AYANBONGA MGOBOZA (OVB) 3 5 AYANBONGA MGOBOZA (OVB)
1 Oct 14:00:00 26 YUEN STOUT (WC) VS AMEEN LOVELL (IKP) 5 4 YUEN STOUT (WC)
1 Oct 14:00:00 27 AUSTIN JACOBS (WC) VS TYRON DYK (OVB) 5 1 AUSTIN JACOBS (WC)
1 Oct 14:00:00 28 AYABONGA JANTJIES (EC) VS NICOLLE BOOYSEN (WC) 5 0 AYABONGA JANTJIES (EC)
1 Oct 14:00:00 29 KRIVASEN PILLAY (SAP) VS NANTES VERMEULEN (EG) 1 5 NANTES VERMEULEN (EG)
1 Oct 14:00:00 30 KABELO MAIKETSO (CG) VS TOYER MAARMAN (EC) 2 5 TOYER MAARMAN (EC)
1 Oct 14:00:00 31 LUKE-JOHN MATTHEE (CW) VS WARREN ESMONDE-WHITE (EG) 5 3 LUKE-JOHN MATTHEE (CW)
1 Oct 14:00:00 32 KEALAN ALEXANDER (CW) VS AVRON KLOPPERS (WP) 5 2 KEALAN ALEXANDER (CW)
1 Oct 14:00:00 33 CHRISTOPHER LEWIS (WP) VS MARLON LEVENDAL (WP) 2 5 MARLON LEVENDAL (WP)
1 Oct 14:00:00 34 TSEPALANG LEOHLA (OVB) VS WENDELL OLSEN (EG) 0 5 WENDELL OLSEN (EG)
1 Oct 14:00:00 35 ABONGILE GADAZA (OVB) VS TAMSYN NAIDOO (CG) 3 5 TAMSYN NAIDOO (CG)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 Oct 10:15:00 13 JADIN NOBIN (SAP) VS JULIAN STEENS (IKP) 5 1 JADIN NOBIN (SAP)
1 Oct 10:15:00 14 RYAN ANDREWS (CG) VS SHAFIEK DANIELS (IKP) 2 5 SHAFIEK DANIELS (IKP)
1 Oct 10:15:00 15 TAAHIR BUCKENJOHN (WP) VS SIVENATHI MTSI (OVB) 1 5 SIVENATHI MTSI (OVB)
1 Oct 10:15:00 16 JUNAID VAN BOOM (IKP) VS SHAAMIEL ISHMAIL (WG) 4 5 SHAAMIEL ISHMAIL (WG)
1 Oct 10:15:00 17 TASHREEQ JOHNSON (IKP) VS YONGAMA NDABANGAYE (OVB) 5 4 TASHREEQ JOHNSON (IKP)
1 Oct 10:15:00 18 ATHELTON FLINKS (SDB) VS MARCHELINO JAMES (WP) 1 5 MARCHELINO JAMES (WP)
1 Oct 10:15:00 19 MONTELL SHELDON (WP) VS TYRONE SOLOMONS (WP) 0 5 TYRONE SOLOMONS (WP)
1 Oct 10:15:00 20 CHRISTIAAN COETZEE (GN) VS ALLAN JOYNER (WC) 1 5 ALLAN JOYNER (WC)
1 Oct 10:15:00 21 LELETHU DESEMELA (CW) VS JEAN DU RANDT (EC) 5 3 LELETHU DESEMELA (CW)
1 Oct 10:15:00 22 JAN-BRINK LOMBARD (GN) VS NICOLAAS MULDER (SDB) 5 4 JAN-BRINK LOMBARD (GN)
1 Oct 10:15:00 23 ELDRICO RUITERS (EG) VS JADEN ARRIES (OVB) 5 4 ELDRICO RUITERS (EG)
1 Oct 10:15:00 24 LUCKY ZONDO (CG) VS AYANBONGA MGOBOZA (OVB) 1 5 AYANBONGA MGOBOZA (OVB)
1 Oct 10:15:00 25 LUKE DEYCE (WC) VS YUEN STOUT (WC) 4 5 YUEN STOUT (WC)
1 Oct 10:15:00 26 AMEEN LOVELL (IKP) VS BRUCE TRUTER (GN) 5 4 AMEEN LOVELL (IKP)
1 Oct 10:15:00 27 AUSTIN JACOBS (WC) VS ABDUL-MAALIK MAJIET (WP) 5 4 AUSTIN JACOBS (WC)
1 Oct 10:15:00 28 NIVEN NAIDOO (SAP) VS TYRON DYK (OVB) 0 5 TYRON DYK (OVB)
1 Oct 12:00:00 13 RIAAN FRITZ (WG) VS AYABONGA JANTJIES (EC) 1 5 AYABONGA JANTJIES (EC)
1 Oct 12:00:00 14 NICOLLE BOOYSEN (WC) VS OWEN TAGAT (SAP) 5 4 NICOLLE BOOYSEN (WC)
1 Oct 12:00:00 15 KRIVASEN PILLAY (SAP) VS SHIV-RAM SINGH (SAP) 5 0 KRIVASEN PILLAY (SAP)
1 Oct 12:00:00 16 ALFRED MATSHIANE (GN) VS NANTES VERMEULEN (EG) 1 5 NANTES VERMEULEN (EG)
1 Oct 12:00:00 17 KABELO MAIKETSO (CG) VS DYLAN DE BEEER (WG) 5 3 KABELO MAIKETSO (CG)
1 Oct 12:00:00 18 JURMAND JAFTA (OVB) VS TOYER MAARMAN (EC) 2 5 TOYER MAARMAN (EC)
1 Oct 12:00:00 19 BRANDON BASSON (OVB) VS LUKE-JOHN MATTHEE (CW) 1 5 LUKE-JOHN MATTHEE (CW)
1 Oct 12:00:00 20 JUAN-PAUL ENGELBRECHT (SDB) VS WARREN ESMONDE-WHITE (EG) 0 5 WARREN ESMONDE-WHITE (EG)
1 Oct 12:00:00 21 GERALDO BERNARDO (IKP) VS KEALAN ALEXANDER (CW) 0 5 KEALAN ALEXANDER (CW)
1 Oct 12:00:00 22 AVRON KLOPPERS (WP) VS HAILEY NAIDOO (CG) 5 2 AVRON KLOPPERS (WP)
1 Oct 12:00:00 23 JEROVAN OTTO (CW) VS CHRISTOPHER LEWIS (WP) 3 5 CHRISTOPHER LEWIS (WP)
1 Oct 12:00:00 24 MARLON LEVENDAL (WP) VS LWANDO MTWA (EC) 5 1 MARLON LEVENDAL (WP)
1 Oct 12:00:00 25 THEO VAN ROOYEN (EG) VS TSEPALANG LEOHLA (OVB) 4 5 TSEPALANG LEOHLA (OVB)
1 Oct 12:00:00 26 WENDELL OLSEN (EG) VS LEE-ROY HANSEN (CW) 5 4 WENDELL OLSEN (EG)
1 Oct 12:00:00 27 DARRYL FELIX (CW) VS ABONGILE GADAZA (OVB) 2 5 ABONGILE GADAZA (OVB)
1 Oct 12:00:00 28 CURVIN CARTER (WP) VS TAMSYN NAIDOO (CG) 2 5 TAMSYN NAIDOO (CG)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
43374 08:45:00 13 NANTES VERMEULEN (EG) VS LIONEL DAVIDS (CW) 4 0 NANTES VERMEULEN (EG)
43374 08:45:00 14 DYLAN DE BEEER (WG) VS AVUYILE SINANI (CW) 4 1 DYLAN DE BEEER (WG)
43374 08:45:00 15 TOYER MAARMAN (EC) VS RA'EES JANUARY (CW) 4 2 TOYER MAARMAN (EC)
43374 08:45:00 16 LUKE-JOHN MATTHEE (CW) VS KEVIN MARTIN (WP) 4 3 LUKE-JOHN MATTHEE (CW)
43374 08:45:00 17 TYLA MUNDIE (GN) VS WARREN ESMONDE-WHITE (EG) 0 4 WARREN ESMONDE-WHITE (EG)
43374 08:45:00 18 XOLISA NYANGA (OVB) VS KEALAN ALEXANDER (CW) 1 4 KEALAN ALEXANDER (CW)
43374 08:45:00 19 ANMARI KRUGER (SDB) VS HAILEY NAIDOO (CG) 2 4 HAILEY NAIDOO (CG)
43374 08:45:00 20 NISHEIN SINGH (SAP) VS CHRISTOPHER LEWIS (WP) 2 4 CHRISTOPHER LEWIS (WP)
43374 08:45:00 21 RISDEN CROOK (WG) VS LWANDO MTWA (EC) 3 4 LWANDO MTWA (EC)
43374 08:45:00 22 TSEPALANG LEOHLA (OVB) VS JASON SWANEPOEL (GN) 4 0 TSEPALANG LEOHLA (OVB)
43374 08:45:00 23 NUUR WILLIAMS (WP) VS LEE-ROY HANSEN (CW) 1 4 LEE-ROY HANSEN (CW)
43374 08:45:00 24 ABONGILE GADAZA (OVB) VS PAUL VENTER (OVB) 4 3 ABONGILE GADAZA (OVB)
43374 08:45:00 25 TAMSYN NAIDOO (CG) VS DON QUICKFALL (IKP) 4 0 TAMSYN NAIDOO (CG)