Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2019 SA Under 18 8-Ball Pool Championships

Final

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 11:00:00 38 RAEES ATTWOOD (WP) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 5 2 RAEES ATTWOOD (WP)

Semis

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
27 Sep 09:00:00 34 GAIGE HEYNES (WP) VS RAEES ATTWOOD (WP) 4 6 RAEES ATTWOOD (WP)
27 Sep 09:00:00 36 AWONDWA BULANA (OVB) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 1 6 SHAKEEL LAKAY (WP)

Quarters

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 13:40:00 30 GAIGE HEYNES (WP) VS CHRISTO SWANEPOEL (SDB) 8 1 GAIGE HEYNES (WP)
QF-2 13:40:00 31 VERNON GOBA (EG) VS RAEES ATTWOOD (WP) 4 6 RAEES ATTWOOD (WP)
QF-3 13:40:00 34 AWONDWA BULANA (OVB) VS LEMAR ROSENT (IKP) 6 2 AWONDWA BULANA (OVB)
QF-4 13:40:00 35 SHAKEEL LAKAY (WP) VS RUSHIN DANIELS (WP) 6 2 SHAKEEL LAKAY (WP)

16

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
12:00:00 29 GAIGE HEYNES (WP) VS MARCO ETHAN MEYER (IKP) 5 3 GAIGE HEYNES (WP)
12:00:00 30 CHRISTO SWANEPOEL (SDB) VS KHAMVIS NCAPAYI (OVB) 5 1 CHRISTO SWANEPOEL (SDB)
12:00:00 31 VERNON GOBA (EG) VS MICKYLE HANSEN (CW) 5 4 VERNON GOBA (EG)
12:00:00 32 DRYDEN VAN DEN BERG (SDB) VS RAEES ATTWOOD (WP) 1 5 RAEES ATTWOOD (WP)
12:00:00 33 AWONDWA BULANA (OVB) VS ELRIQUE STUART (CG) 5 2 AWONDWA BULANA (OVB)
12:00:00 34 LEMAR ROSENT (IKP) VS MATTHEW SMITH (OVB) 5 2 LEMAR ROSENT (IKP)
12:00:00 35 KEATHAN ALEXANDER (IKP) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 0 5 SHAKEEL LAKAY (WP)
12:00:00 36 RUSHIN DANIELS (WP) VS KHAMYA MITSALI (OVB) 5 2 RUSHIN DANIELS (WP)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
1 26 Sep 10:15:00 5 GAIGE HEYNES (WP) VS LURIQUE BIEHL (IKP) 5 2 GAIGE HEYNES (WP)
1 26 Sep 10:15:00 6 BRANDEN SWANEPOEL (GN) VS MARCO ETHAN MEYER (IKP) 0 5 MARCO ETHAN MEYER (IKP)
1 26 Sep 10:15:00 11 CHRISTO SWANEPOEL (SDB) VS CWEMGA KOKO (OVB) 5 4 CHRISTO SWANEPOEL (SDB)
1 26 Sep 10:15:00 12 KYLE VAN DER VENTEL (IKP) VS KHAMVIS NCAPAYI (OVB) 3 5 KHAMVIS NCAPAYI (OVB)
1 26 Sep 10:15:00 13 VERNON GOBA (EG) VS SHANE VAN STADEN (GN) 5 3 VERNON GOBA (EG)
1 26 Sep 10:15:00 14 TSEPHO FULA (OVB) VS MICKYLE HANSEN (CW) 0 5 MICKYLE HANSEN (CW)
1 26 Sep 10:15:00 19 DRYDEN VAN DEN BERG (SDB) VS MICHAEL SWARTZ (OVB) 5 3 DRYDEN VAN DEN BERG (SDB)
1 26 Sep 10:15:00 20 RAEES ATTWOOD (WP) VS DIEGO BLAAUW (IKP) 5 2 RAEES ATTWOOD (WP)
1 26 Sep 10:15:00 21 DILLAN ENGELBRECHT (SDB) VS AWONDWA BULANA (OVB) 2 5 AWONDWA BULANA (OVB)
1 26 Sep 10:15:00 22 ELRIQUE STUART (CG) VS ABDURAGMAAN WILLIAMS (IKP) 5 4 ELRIQUE STUART (CG)
1 26 Sep 10:15:00 27 RAY'YAN GARD (WG) VS LEMAR ROSENT (IKP) 3 5 LEMAR ROSENT (IKP)
1 26 Sep 10:15:00 28 JUNAID GAMIELDIEN (OVB) VS MATTHEW SMITH (OVB) 3 5 MATTHEW SMITH (OVB)
1 26 Sep 10:15:00 29 ROGER ROBERTS (IKP) VS KEATHAN ALEXANDER (IKP) 3 5 KEATHAN ALEXANDER (IKP)
1 26 Sep 10:15:00 30 XINGJIE LIN (CG) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 0 5 SHAKEEL LAKAY (WP)
1 26 Sep 10:15:00 31 TASREEQ MARTIN (WP) VS RUSHIN DANIELS (WP) 1 5 RUSHIN DANIELS (WP)
1 26 Sep 10:15:00 32 KHAMYA MITSALI (OVB) VS RANDALL ABRAHAMS (IKP) 5 2 KHAMYA MITSALI (OVB)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
26 Sep 08:30:00 1 KABELO ASHLIN (OVB) VS GAIGE HEYNES (WP) 0 5 GAIGE HEYNES (WP)
26 Sep 08:30:00 2 LURIQUE BIEHL (IKP) VS NIEZAAM HOOSSEN (IKP) 4 0 LURIQUE BIEHL (IKP)
26 Sep 08:30:00 3 ZANDER OLIVIER (EG) VS BRANDEN SWANEPOEL (GN) 4 5 BRANDEN SWANEPOEL (GN)
26 Sep 08:30:00 4 MARCO ETHAN MEYER (IKP) VS RUSSEN SPEELMAN (WP) 5 3 MARCO ETHAN MEYER (IKP)
26 Sep 08:30:00 5 ULHA FRANCE (OVB) VS CHRISTO SWANEPOEL (SDB) 4 5 CHRISTO SWANEPOEL (SDB)
26 Sep 08:30:00 6 ESINASO MCUNUKELWA (P4C) VS CWEMGA KOKO (OVB) 1 5 CWEMGA KOKO (OVB)
26 Sep 08:30:00 7 FAHIEM ABRAHAMS (IKP) VS KYLE VAN DER VENTEL (IKP) 4 5 KYLE VAN DER VENTEL (IKP)
26 Sep 08:30:00 8 CALEB SWARTZ (WP) VS KHAMVIS NCAPAYI (OVB) 3 5 KHAMVIS NCAPAYI (OVB)
26 Sep 08:30:00 9 LIAM MEYER (IKP) VS VERNON GOBA (EG) 0 4 VERNON GOBA (EG)
26 Sep 08:30:00 10 SHANE VAN STADEN (GN) VS JAYDEN VAN DEN BERG (SDB) 5 2 SHANE VAN STADEN (GN)
26 Sep 08:30:00 11 TSEPHO FULA (OVB) VS TOUFEEQ ADAMS (P4C) 5 1 TSEPHO FULA (OVB)
26 Sep 08:30:00 12 GINO VAN ZYL (CG) VS MICKYLE HANSEN (CW) 1 5 MICKYLE HANSEN (CW)
26 Sep 08:30:00 13 FAGMIE KENNY (WP) VS DRYDEN VAN DEN BERG (SDB) 3 5 DRYDEN VAN DEN BERG (SDB)
26 Sep 08:30:00 14 SHARIK NAIDOO (KZN) VS MICHAEL SWARTZ (OVB) 1 5 MICHAEL SWARTZ (OVB)
26 Sep 08:30:00 15 RAEES ATTWOOD (WP) VS IMTIYAA SAVILLE (P4C) 5 0 RAEES ATTWOOD (WP)
26 Sep 08:30:00 16 ETHAN ELLIOT (MP) VS DIEGO BLAAUW (IKP) 0 5 DIEGO BLAAUW (IKP)
26 Sep 08:30:00 17 DILLAN ENGELBRECHT (SDB) VS BRANDON PLAATJIES (P4C) 5 3 DILLAN ENGELBRECHT (SDB)
26 Sep 08:30:00 18 AWONDWA BULANA (OVB) VS MONTELL SHELDON (WP) 5 2 AWONDWA BULANA (OVB)
26 Sep 08:30:00 19 KIAN BRIDGENS (WP) VS ELRIQUE STUART (CG) 3 5 ELRIQUE STUART (CG)
26 Sep 08:30:00 20 ABDURAGMAAN WILLIAMS (IKP) VS NIYAAS KHAN (IKP) 5 2 ABDURAGMAAN WILLIAMS (IKP)
26 Sep 08:30:00 21 RAY'YAN GARD (WG) VS CHARLEEN HERBST (GN) 5 2 RAY'YAN GARD (WG)
26 Sep 08:30:00 22 LEMAR ROSENT (IKP) VS JUNIOR BIRKENSTOCK (CG) 5 1 LEMAR ROSENT (IKP)
26 Sep 08:30:00 23 JUNAID GAMIELDIEN (OVB) VS SHUAIB ABDROEF (WP) 5 3 JUNAID GAMIELDIEN (OVB)
26 Sep 08:30:00 24 MATTHEW SMITH (OVB) VS DIVAN BOTHA (EG) 5 3 MATTHEW SMITH (OVB)
26 Sep 08:30:00 25 WALDO STEYN (GN) VS ROGER ROBERTS (IKP) 2 5 ROGER ROBERTS (IKP)
26 Sep 08:30:00 26 RAYHAAN DREYER (IKP) VS KEATHAN ALEXANDER (IKP) 3 5 KEATHAN ALEXANDER (IKP)
26 Sep 08:30:00 27 RAFIQ ABRAHAMS (P4C) VS XINGJIE LIN (CG) 3 5 XINGJIE LIN (CG)
26 Sep 08:30:00 28 SHAKEEL LAKAY (WP) VS TOUFEEQ MURRAY (P4C) 5 3 SHAKEEL LAKAY (WP)
26 Sep 08:30:00 29 TASREEQ MARTIN (WP) VS KEVIN BOTHA (GN) 5 0 TASREEQ MARTIN (WP)
26 Sep 08:30:00 30 DAMIAN ELILOT (MP) VS RUSHIN DANIELS (WP) 0 5 RUSHIN DANIELS (WP)
26 Sep 08:30:00 31 PRIYA NAIDOO (KZN) VS KHAMYA MITSALI (OVB) 0 5 KHAMYA MITSALI (OVB)
26 Sep 08:30:00 32 RANDALL ABRAHAMS (IKP) VS MUTHAKKIR DAVIDS (P4C) 5 2 RANDALL ABRAHAMS (IKP)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
25 Sep 17:00:00 1 ULHA FRANCE (OVB) VS NIVAN DAVIDS (IKP) 4 3 ULHA FRANCE (OVB)
25 Sep 17:00:00 2 ESINASO MCUNUKELWA (P4C) VS CLINT BENJAMIN (P4C) 4 0 ESINASO MCUNUKELWA (P4C)
25 Sep 17:00:00 3 FAHIEM ABRAHAMS (IKP) VS CALEB CORNELSON (CG) 4 1 FAHIEM ABRAHAMS (IKP)
25 Sep 17:00:00 4 CALEB SWARTZ (WP) VS ABUBKR JOHAAR (IKP) 4 2 CALEB SWARTZ (WP)
25 Sep 17:00:00 5 DANIEL TALJAARD (MP) VS LIAM MEYER (IKP) 3 4 LIAM MEYER (IKP)
25 Sep 17:00:00 6 JAIDEN CHETTY (EG) VS SHANE VAN STADEN (GN) 3 4 SHANE VAN STADEN (GN)
25 Sep 17:00:00 7 TSEPHO FULA (OVB) VS BRANDON BIANCHINA (EG) 4 1 TSEPHO FULA (OVB)
25 Sep 17:00:00 8 ABDUL BASSIET BROOKS (IKP) VS GINO VAN ZYL (CG) 1 4 GINO VAN ZYL (CG)
25 Sep 17:00:00 9 FAGMIE KENNY (WP) VS ISMEAL JAFTHA (OVB) 4 0 FAGMIE KENNY (WP)
25 Sep 17:00:00 10 SHARIK NAIDOO (KZN) VS NIYAAZ GOLDING (P4C) 4 2 SHARIK NAIDOO (KZN)
25 Sep 17:00:00 11 RAEES ATTWOOD (WP) VS DENEWILL SMITH (CW) 4 1 RAEES ATTWOOD (WP)
25 Sep 17:00:00 12 ETHAN ELLIOT (MP) VS LEE ANN SWARTS (P4C) 4 1 ETHAN ELLIOT (MP)
25 Sep 17:00:00 13 DILLAN ENGELBRECHT (SDB) VS JACQUES PETRUS COETZEE (SDB) 4 2 DILLAN ENGELBRECHT (SDB)
25 Sep 17:00:00 14 AWONDWA BULANA (OVB) VS JESSICA VAN DER MERWE (NWP) 4 2 AWONDWA BULANA (OVB)
25 Sep 17:00:00 15 KIAN BRIDGENS (WP) VS MC FRANKEN (WP) 4 2 KIAN BRIDGENS (WP)
25 Sep 17:00:00 16 GREGORY GARLAND (EG) VS ABDURAGMAAN WILLIAMS (IKP) 3 4 ABDURAGMAAN WILLIAMS (IKP)
25 Sep 17:00:00 17 RAY'YAN GARD (WG) VS LEEHATHAN BIEGENAARA (IKP) 4 0 RAY'YAN GARD (WG)
25 Sep 17:00:00 18 MICHAELA STEMMERS (WP) VS LEMAR ROSENT (IKP) 0 4 LEMAR ROSENT (IKP)
25 Sep 17:00:00 19 JUNAID GAMIELDIEN (OVB) VS HAYDEN DAVIDS (P4C) 4 0 JUNAID GAMIELDIEN (OVB)
25 Sep 17:00:00 20 YASER SAMAAI (WP) VS MATTHEW SMITH (OVB) 1 4 MATTHEW SMITH (OVB)
25 Sep 17:00:00 21 WALDO STEYN (GN) VS DANYAAL SOEKER (WP) 4 1 WALDO STEYN (GN)
25 Sep 17:00:00 22 CALEB STOFFELS (IKP) VS RAYHAAN DREYER (IKP) 0 4 RAYHAAN DREYER (IKP)
25 Sep 17:00:00 23 NICOLAAS STEYTLER (SDB) VS RAFIQ ABRAHAMS (P4C) 3 4 RAFIQ ABRAHAMS (P4C)
25 Sep 17:00:00 24 THULANI FINI (OVB) VS SHAKEEL LAKAY (WP) 0 4 SHAKEEL LAKAY (WP)
25 Sep 17:00:00 25 WALEED CHARLSEN (P4C) VS TASREEQ MARTIN (WP) 0 4 TASREEQ MARTIN (WP)
25 Sep 17:00:00 26 JAYDEN GALANT (P4C) VS DAMIAN ELILOT (MP) 3 4 DAMIAN ELILOT (MP)
25 Sep 17:00:00 27 MEGAN ELLIOT (MP) VS PRIYA NAIDOO (KZN) 1 4 PRIYA NAIDOO (KZN)
25 Sep 17:00:00 28 RANDALL ABRAHAMS (IKP) VS JUANDRE DE JAGER (MP) 4 1 RANDALL ABRAHAMS (IKP)
25 Sep 17:00:00 29 GAIGE HEYNES (WP) VS LIAM HENDRICKS (WP) 4 1 GAIGE HEYNES (WP)
25 Sep 17:00:00 30 SHAMEEZ MASSEY (P4C) VS NIEZAAM HOOSSEN (IKP) 1 4 NIEZAAM HOOSSEN (IKP)
25 Sep 18:00:00 1 BRANDEN SWANEPOEL (GN) VS MARVIN JAVAN (WP) 4 3 BRANDEN SWANEPOEL (GN)
25 Sep 18:00:00 2 CHAD CLAASEN (IKP) VS RUSSEN SPEELMAN (WP) 0 4 RUSSEN SPEELMAN (WP)
25 Sep 18:00:00 3 JASMEEN CLAASEN (P4C) VS CHRISTO SWANEPOEL (SDB) 2 4 CHRISTO SWANEPOEL (SDB)
25 Sep 18:00:00 4 CWEMGA KOKO (OVB) VS AIDEN DAMOND (P4C) 4 1 CWEMGA KOKO (OVB)
25 Sep 18:00:00 5 KYLE VAN DER VENTEL (IKP) VS ALIYAH GARD (WG) 4 1 KYLE VAN DER VENTEL (IKP)
25 Sep 18:00:00 6 KHAMVIS NCAPAYI (OVB) VS TASHLIN HERSIEN (P4C) 4 0 KHAMVIS NCAPAYI (OVB)
25 Sep 18:00:00 7 VERNON GOBA (EG) VS IMAAD SAVILLE (P4C) 4 2 VERNON GOBA (EG)
25 Sep 18:00:00 8 CALEB SAMUELS (WG) VS JAYDEN VAN DEN BERG (SDB) 0 4 JAYDEN VAN DEN BERG (SDB)
25 Sep 18:00:00 9 TOUFEEQ ADAMS (P4C) VS BLAKE JOSEPH (P4C) 4 1 TOUFEEQ ADAMS (P4C)
25 Sep 18:00:00 10 FABIO MULLER (IKP) VS MICKYLE HANSEN (CW) 3 4 MICKYLE HANSEN (CW)
25 Sep 18:00:00 11 LUTSHA TCHABE (OVB) VS DRYDEN VAN DEN BERG (SDB) 0 4 DRYDEN VAN DEN BERG (SDB)
25 Sep 18:00:00 12 AZRAH ABRAHAMS (P4C) VS MICHAEL SWARTZ (OVB) 3 4 MICHAEL SWARTZ (OVB)
25 Sep 18:00:00 13 ADRAH DINNIE (P4C) VS IMTIYAA SAVILLE (P4C) 0 4 IMTIYAA SAVILLE (P4C)
25 Sep 18:00:00 14 DANDRE LUBBE (GN) VS DIEGO BLAAUW (IKP) 1 4 DIEGO BLAAUW (IKP)
25 Sep 18:00:00 15 JORDAN HARDMAN (WG) VS BRANDON PLAATJIES (P4C) 2 4 BRANDON PLAATJIES (P4C)
25 Sep 18:00:00 16 MONTELL SHELDON (WP) VS WILLEM GEYER (NWP) 4 0 MONTELL SHELDON (WP)
25 Sep 18:00:00 17 ELRIQUE STUART (CG) VS YUNMAA SAFODIEN (P4C) 4 0 ELRIQUE STUART (CG)
25 Sep 18:00:00 18 KEANU HARWOOD (WG) VS NIYAAS KHAN (IKP) 1 4 NIYAAS KHAN (IKP)
25 Sep 18:00:00 19 JOSHUA JANSEN (IKP) VS CHARLEEN HERBST (GN) 1 4 CHARLEEN HERBST (GN)
25 Sep 18:00:00 20 JADIN ABRAHAMS (P4C) VS JUNIOR BIRKENSTOCK (CG) 1 4 JUNIOR BIRKENSTOCK (CG)
25 Sep 18:00:00 21 SHUAIB ABDROEF (WP) VS LUKE VAN NIEKERK (IKP) 4 0 SHUAIB ABDROEF (WP)
25 Sep 18:00:00 22 DIVAN BOTHA (EG) VS BRENDON WILLIAMS (OVB) 4 2 DIVAN BOTHA (EG)
25 Sep 18:00:00 23 ROGER ROBERTS (IKP) VS MONENE MKEBEMYANE (OVB) 4 2 ROGER ROBERTS (IKP)
25 Sep 18:00:00 24 KEATHAN ALEXANDER (IKP) VS NIVEN BRINK (P4C) 4 1 KEATHAN ALEXANDER (IKP)
25 Sep 18:00:00 25 XINGJIE LIN (CG) VS DEVON HAASBROEK (WG) 4 1 XINGJIE LIN (CG)
25 Sep 18:00:00 26 TOUFEEQ MURRAY (P4C) VS RENIER BOTHA (SDB) 4 2 TOUFEEQ MURRAY (P4C)
25 Sep 18:00:00 27 KEVIN BOTHA (GN) VS ELISKE ESTERHUIZEN (NWP) 4 1 KEVIN BOTHA (GN)
25 Sep 18:00:00 28 RUBEN GERMESHUYS (SDB) VS RUSHIN DANIELS (WP) 0 4 RUSHIN DANIELS (WP)
25 Sep 18:00:00 29 KHAMYA MITSALI (OVB) VS LUXOLO MAXOLO (OVB) 4 3 KHAMYA MITSALI (OVB)
25 Sep 18:00:00 30 MUTHAKKIR DAVIDS (P4C) VS LEON KINSHELLA (P4C) 4 0 MUTHAKKIR DAVIDS (P4C)