Welcome to
Pool South Africa
Pool Billiards South Africa

2019 SA Under 23 8-Ball Pool Championships

Final

Best of 13
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
FINAL 11:00:00 46 AVRON KLOPPERS (WP) VS MARCHELINO JAMES (IKP) 7 4 AVRON KLOPPERS (WP)

Semis

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
27 Sep 09:00:00 42 AVRON KLOPPERS (WP) VS WENDELL OLSEN (EG) 6 3 AVRON KLOPPERS (WP)
27 Sep 09:00:00 44 MARVIN ADONIS (CW) VS MARCHELINO JAMES (IKP) 4 6 MARCHELINO JAMES (IKP)

Quarters

Best of 11
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
QF-1 14:45:00 42 AVRON KLOPPERS (WP) VS ALRAAF SHAIK (SAP) 6 3 AVRON KLOPPERS (WP)
QF-2 14:45:00 43 FEIZELL NORMAN (CG) VS WENDELL OLSEN (EG) 2 6 WENDELL OLSEN (EG)
QF-3 14:45:00 46 LUKE JOHN MATTHEE (CW) VS MARVIN ADONIS (CW) 3 6 MARVIN ADONIS (CW)
QF-4 14:45:00 47 LEE-ROY HANSEN (CW) VS MARCHELINO JAMES (IKP) 3 6 MARCHELINO JAMES (IKP)

16

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
13:10:00 38 AVRON KLOPPERS (WP) VS KEVIN MARTIN (WP) 5 1 AVRON KLOPPERS (WP)
13:10:00 39 ALRAAF SHAIK (SAP) VS AUSTIN JACOBS (IKP) 5 3 ALRAAF SHAIK (SAP)
13:10:00 42 ABDUL MAALIK MAJIET (WP) VS FEIZELL NORMAN (CG) 4 5 FEIZELL NORMAN (CG)
13:10:00 43 WENDELL OLSEN (EG) VS NOLAN PILLAY (SAP) 5 2 WENDELL OLSEN (EG)
13:10:00 46 LUKE JOHN MATTHEE (CW) VS AMANDRE ERASMUS (GN) 5 2 LUKE JOHN MATTHEE (CW)
13:10:00 47 MARVIN ADONIS (CW) VS JEREMIAH NAIDOO (SAP) 5 4 MARVIN ADONIS (CW)
13:10:00 50 NADADEEN MEYER (OVB) VS LEE-ROY HANSEN (CW) 4 5 LEE-ROY HANSEN (CW)
13:10:00 51 KEALAN ALEXANDER (CW) VS MARCHELINO JAMES (IKP) 2 5 MARCHELINO JAMES (IKP)

32

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
26 Sep 11:30:00 37 AVRON KLOPPERS (WP) VS CALEB TUGANADOR (GN) 5 1 AVRON KLOPPERS (WP)
26 Sep 11:30:00 38 KEVIN MARTIN (WP) VS SIVENATHI MTSI (OVB) 5 1 KEVIN MARTIN (WP)
26 Sep 11:30:00 39 VICTOR BRIDGES (EG) VS ALRAAF SHAIK (SAP) 1 5 ALRAAF SHAIK (SAP)
26 Sep 11:30:00 40 SHERWIN GOVENDER (SAP) VS AUSTIN JACOBS (IKP) 0 5 AUSTIN JACOBS (IKP)
26 Sep 11:30:00 41 YONGAMA NDABANGAYE (OVB) VS ABDUL MAALIK MAJIET (WP) 1 5 ABDUL MAALIK MAJIET (WP)
26 Sep 11:30:00 42 SHAWN MALGAS (OVB) VS FEIZELL NORMAN (CG) 2 5 FEIZELL NORMAN (CG)
26 Sep 11:30:00 43 TYRESE MINNAAR (CG) VS WENDELL OLSEN (EG) 1 5 WENDELL OLSEN (EG)
26 Sep 11:30:00 44 NOLAN PILLAY (SAP) VS DWAYNE DU PLESSIS (GN) 5 3 NOLAN PILLAY (SAP)
26 Sep 11:30:00 45 NANTES VERMEULEN (EG) VS LUKE JOHN MATTHEE (CW) 0 5 LUKE JOHN MATTHEE (CW)
26 Sep 11:30:00 46 XOLISA NYANGA (OVB) VS AMANDRE ERASMUS (GN) 0 5 AMANDRE ERASMUS (GN)
26 Sep 11:30:00 47 MARVIN ADONIS (CW) VS BRUCE TRUTER (GN) 5 3 MARVIN ADONIS (CW)
26 Sep 11:30:00 48 AYABONGA JANTJIES (EC) VS JEREMIAH NAIDOO (SAP) 3 5 JEREMIAH NAIDOO (SAP)
26 Sep 11:30:00 49 NADADEEN MEYER (OVB) VS WILCO VAN DEN BERG (NWP) 5 0 NADADEEN MEYER (OVB)
26 Sep 11:30:00 50 LEE-ROY HANSEN (CW) VS AMEEN LOVELL (IKP) 5 1 LEE-ROY HANSEN (CW)
26 Sep 11:30:00 51 THUSO MAVUNDLA (KZN) VS KEALAN ALEXANDER (CW) 3 5 KEALAN ALEXANDER (CW)
26 Sep 11:30:00 52 MARCHELINO JAMES (IKP) VS STEPHAN DYER (EC) 5 4 MARCHELINO JAMES (IKP)

64

Best of 9
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
26 Sep 08:30:00 33 MARTIN DU TOIT (SDB) VS AVRON KLOPPERS (WP) 0 5 AVRON KLOPPERS (WP)
26 Sep 08:30:00 34 CALEB TUGANADOR (GN) VS GAWIE LABUSCHAGNE (NWP) 5 3 CALEB TUGANADOR (GN)
26 Sep 08:30:00 35 KEVIN MARTIN (WP) VS KRIVASEN PILLAY (SAP) 5 4 KEVIN MARTIN (WP)
26 Sep 08:30:00 36 SAREL ESTERHUIZEN (NWP) VS SIVENATHI MTSI (OVB) 2 5 SIVENATHI MTSI (OVB)
26 Sep 08:30:00 37 NIZAAM HOSSEN (IKP) VS VICTOR BRIDGES (EG) 1 5 VICTOR BRIDGES (EG)
26 Sep 08:30:00 38 ALRAAF SHAIK (SAP) VS JUAN LODEWYK (CG) 5 0 ALRAAF SHAIK (SAP)
26 Sep 08:30:00 39 JEAN DU RAND (EC) VS SHERWIN GOVENDER (SAP) 3 5 SHERWIN GOVENDER (SAP)
26 Sep 08:30:00 40 JJ DE VILLIERS (MP) VS AUSTIN JACOBS (IKP) 1 5 AUSTIN JACOBS (IKP)
26 Sep 08:30:00 41 JAQUELINE STERLEY (CG) VS YONGAMA NDABANGAYE (OVB) 1 5 YONGAMA NDABANGAYE (OVB)
26 Sep 08:30:00 42 ABDUL MAALIK MAJIET (WP) VS IVAN VAN DER SCHYFF (MP) 5 2 ABDUL MAALIK MAJIET (WP)
26 Sep 08:30:00 43 SHAWN MALGAS (OVB) VS MANDLENKOSE NHLAPO (CG) 5 2 SHAWN MALGAS (OVB)
26 Sep 08:30:00 44 FEIZELL NORMAN (CG) VS NUUR WILLIAMS (WP) 5 3 FEIZELL NORMAN (CG)
26 Sep 08:30:00 45 TYRESE MINNAAR (CG) VS KAILYM GOVENDER (WG) 5 2 TYRESE MINNAAR (CG)
26 Sep 08:30:00 46 SANDI NYATHELA (OVB) VS WENDELL OLSEN (EG) 4 5 WENDELL OLSEN (EG)
26 Sep 08:30:00 47 NOLAN PILLAY (SAP) VS JUNAID BLAAUW (IKP) 5 3 NOLAN PILLAY (SAP)
26 Sep 08:30:00 48 DAVID NAUDE (MP) VS DWAYNE DU PLESSIS (GN) 0 5 DWAYNE DU PLESSIS (GN)
26 Sep 10:00:00 33 NANTES VERMEULEN (EG) VS NASHIK FLORIS (IKP) 5 1 NANTES VERMEULEN (EG)
26 Sep 10:00:00 34 AYABONGA MGOBOZA (OVB) VS LUKE JOHN MATTHEE (CW) 4 5 LUKE JOHN MATTHEE (CW)
26 Sep 10:00:00 35 JEANETT ECKLEY (SDB) VS XOLISA NYANGA (OVB) 0 5 XOLISA NYANGA (OVB)
26 Sep 10:00:00 36 JESYCA BERNHRDT (OVB) VS AMANDRE ERASMUS (GN) 0 5 AMANDRE ERASMUS (GN)
26 Sep 10:00:00 37 JONATHAN DREYER (MP) VS MARVIN ADONIS (CW) 0 5 MARVIN ADONIS (CW)
26 Sep 10:00:00 38 JADE'D DE WET (EG) VS BRUCE TRUTER (GN) 2 5 BRUCE TRUTER (GN)
26 Sep 10:00:00 39 ANMARIE KRUGER (SDB) VS AYABONGA JANTJIES (EC) 3 5 AYABONGA JANTJIES (EC)
26 Sep 10:00:00 40 MICHAEL HERBST (MP) VS JEREMIAH NAIDOO (SAP) 2 5 JEREMIAH NAIDOO (SAP)
26 Sep 10:00:00 41 PAUL VENTER (OVB) VS NADADEEN MEYER (OVB) 1 5 NADADEEN MEYER (OVB)
26 Sep 10:00:00 42 NISHEIN SINGH (SAP) VS WILCO VAN DEN BERG (NWP) 2 5 WILCO VAN DEN BERG (NWP)
26 Sep 10:00:00 43 JUAN ENGELBRECHT (SDB) VS LEE-ROY HANSEN (CW) 1 5 LEE-ROY HANSEN (CW)
26 Sep 10:00:00 44 KEVIN TERBLANCHE (EG) VS AMEEN LOVELL (IKP) 2 5 AMEEN LOVELL (IKP)
26 Sep 10:00:00 45 BRANDON KISTENSAMY (KZN) VS THUSO MAVUNDLA (KZN) 2 5 THUSO MAVUNDLA (KZN)
26 Sep 10:00:00 46 KEALAN ALEXANDER (CW) VS OWEN TAGAT (SAP) 5 2 KEALAN ALEXANDER (CW)
26 Sep 10:00:00 47 MARCHELINO JAMES (IKP) VS DARREN BARNARD (EC) 5 3 MARCHELINO JAMES (IKP)
26 Sep 10:00:00 48 ABDUL-GAMIET DE VILLIERS (IKP) VS STEPHAN DYER (EC) 0 5 STEPHAN DYER (EC)

128 (96)

Best of 7
Date Time Table Player A   Player B Score Score Winner Referee
25 Sep 16:00:00 33 JADEN ARRIES (OVB) VS LUKE JOHN MATTHEE (CW) 0 4 LUKE JOHN MATTHEE (CW)
25 Sep 16:00:00 34 XOLISA NYANGA (OVB) VS ELDRICO RUITERS (EG) 4 1 XOLISA NYANGA (OVB)
25 Sep 16:00:00 35 RYAN ANDREWS (CG) VS AMANDRE ERASMUS (GN) 0 4 AMANDRE ERASMUS (GN)
25 Sep 16:00:00 36 SAXON TEIXEIRA (WG) VS MARVIN ADONIS (CW) 1 4 MARVIN ADONIS (CW)
25 Sep 16:00:00 37 MICHAEL KARPESTEYN (OVB) VS BRUCE TRUTER (GN) 2 4 BRUCE TRUTER (GN)
25 Sep 16:00:00 38 BRENDAN BASSON (OVB) VS AYABONGA JANTJIES (EC) 0 4 AYABONGA JANTJIES (EC)
25 Sep 16:00:00 39 JEREMIAH NAIDOO (SAP) VS ABONGILE NYATHELA GADAZA (OVB) 4 1 JEREMIAH NAIDOO (SAP)
25 Sep 16:00:00 40 NADADEEN MEYER (OVB) VS CHADWIN JOHNSON (WP) 4 0 NADADEEN MEYER (OVB)
25 Sep 16:00:00 41 JASON FORSDIKE (OVB) VS WILCO VAN DEN BERG (NWP) 3 4 WILCO VAN DEN BERG (NWP)
25 Sep 16:00:00 42 LEE-ROY HANSEN (CW) VS YUEN STOUT (IKP) 4 3 LEE-ROY HANSEN (CW)
25 Sep 16:00:00 43 AMEEN LOVELL (IKP) VS BRANDON DE BEER (WG) 4 2 AMEEN LOVELL (IKP)
25 Sep 16:00:00 44 MARKO GEYSER (OVB) VS THUSO MAVUNDLA (KZN) 0 4 THUSO MAVUNDLA (KZN)
25 Sep 16:00:00 45 OWEN TAGAT (SAP) VS AKSHAY MAHARAJ (KZN) 4 2 OWEN TAGAT (SAP)
25 Sep 16:00:00 46 DARREN BARNARD (EC) VS GENE KLEINHANS (EC) 4 2 DARREN BARNARD (EC)
25 Sep 16:00:00 47 STEPHAN DYER (EC) VS REAAZ ISHMAIL (WG) 4 0 STEPHAN DYER (EC)